Tujina

Dokazov o kršitvah ni

New York/London, 14. 02. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Vodja inšpektorjev v Iraku Hans Blix je ob predstavitvi novega poročila v Varnostnem svetu ZN poudaril, da v Iraku niso našli orožja za množično uničevanje. Tudi vodja mednarodne agencije za jedrsko energijo Mohamed El Baradej je dejal, da dokazov ni, hkrati pa je Bagdad pozval k aktivnejšemu sodelovanju v inšpekcijskem procesu.

"Povedati moram, da nismo našli dokazov o nedovoljenih jedrskih dejavnostih v Iraku," je dejal El Baradej ter obenem poudaril, da "številne sporne zadeve še raziskujejo". Dejal je tudi, da dokumenti o iraškem jedrskem programu po letu 1998, ki so jih iraške oblasti inšpektorjem predale prejšnji teden, ne vsebujejo novih podatkov, ki bi razjasnili vprašanja povezana z iraško proizvodnjo jedrskega orožja.

Blix dvomi v Powellove 'dokaze'

Hans Blix in Mohamed El Baradej med poročanjem varnostnemu svetu
Hans Blix in Mohamed El Baradej med poročanjem varnostnemu svetu FOTO: Reuters

Vodja inšpektorjev ZN Hans Blix je ob predstavitvi drugega poročila inšpektorjev na zasedanju Varnostnega sveta ZN dejal, da mora Irak pojasniti, kaj se je zgodilo s sumljivimi količinami antraksa, živčnih plinov in z raketami dolgega dosega. Blix je izpostavil, da nima prepričljivih dokazov, da je vodstvo Iraka vnaprej vedelo za kraje pregledov inšpektorjev.

Poudaril je še, da je Irak sprejel ponudbo Južnoafriške republike, da se sestane z njihovimi strokovnjaki za razoroževanje. Prav tako je potrdil, da Bagdad razpolaga z raketami, katerih domet je večji, kot ga dovoljujejo resolucije ZN. Blix pa je hkrati izrazil tudi dvom v dokaze, ki jih je 5. februarja v VS ZN predstavil ameriški državni sekretar Colin Powell.

Mnenja zunanjih ministrov o poročilu

Potem ko je bilo poročilo predstavljeno, so na zasedanju spregovorili tudi zunanji ministri članic Varnostnega sveta. Francoski zunanji minister de Villepin je poudaril, da delo inšpektorjev prinaša rezultate ter dejal, da "uporaba sile proti Iraku sedaj ni upravičena". "Obstaja alternativa vojni, ki je v razorožitvi Iraka s pomočjo inšpekcij. Poleg tega bi prezgodnja odločitev o vojaški opciji nosila hude posledice," je še poudaril francoski minister.

Tudi Rusija, Kitajska in Sirija so se zavzele za nadaljevanje inšpekcij ZN v Iraku. "Inšpektorjem ZN moramo še naprej nuditi vso pomoč," je dejal ruski zunanji minister Igor Ivanov in dodal, da "je čutiti gibanje v pravo smer". Obenem je Irak pozval k okrepitvi sodelovanja z inšpektorji, potem ko je že pred zasedanjem danes pisno oporekal argumentom ameriške vlade za vojaški napad na Irak.

Sirski zunanji minister Faruk al-Šara se je zavzel, da bi Varnostni svet inšpektorjem v Iraku dal več časa, da opravijo svoje delo. Iraški poslanec Mohamed Muzafar al-Adhami pa je medtem v Bagdadu poudaril, da poročilo dokazuje iraško spoštovanje resolucije 1441 VS ZN. Kot je še dejal, sta poročili Blixa in El Baradeja o misiji inšpektorjev ZN v Iraku "v splošnem objektivni in pošteni, dokazali pa sta tudi, da so trditve ameriškega državnega sekretarja Powella neutemeljene".

Nasprotnega mnenja je seveda ameriški državni sekretar Colin Powell ki trdi, da gre za nezadostna prizadevanja, ki jih je Irak obljubil pri preverjanju svoje oborožitve. Obenem je dejal, da "bo moral biti VS ZN v zelo bližnji prihodnosti pripravljen preučiti hude posledice, ki bi lahko doletele Irak, če slednji ne bo spoštoval resolucij ZN". Po mnenju vodje britanske diplomacije Jacka Strawa pa je "popolna in takojšnja sprememba drže Sadama Huseina nujna, da bi preprečili vojno".

Ameriški predsednik George Bush je po predstavitvi poročila o delu inšpektorjev poudaril, da bodo Sadama Huseina razorožili tako ali drugače. Na sedežu zvezne policije FBI v Washingtonu je Bush še poudaril, da boj proti terorizmu zadeva tako razbitje teroristične organizacije Al Kaida kot tudi razorožitev Iraka. V Beli hiši so medtem ocenili, da Blixovo poročilo ni pokazalo nobenih znakov, da se Irak razorožuje.

Washington in London za novo resolucijo

Razpored moči v Varnostnem svetu:

ZA vojaško akcijo: ZDA, VB, Španija, Bolgarija

Skeptiki/nasprotniki: Francija, Rusija, Kitajska, Nemčija, Sirija

V dvomih: Angola, Kamerun, Čile, Gvineja, Mehika, Pakistan

Sprejem resolucije potrdi 9 glasov, če ni uveljavljen veto.

Zasedanja Varnostnega sveta ZN, ki mu predseduje nemški zunanji minister Joschka Fischer, se je poleg Blixa in El Baradeja udeležilo še deset zunanjih ministrov, med njimi pet zunanjih ministrov stalnih držav članic VS ZN (ZDA, VB, Rusija, Kitajska in Francija), ki imajo pravico do veta. Velika Britanija in ZDA naj bi se glede na odzive ostalih članic VS ZN po objavi novega poročila predvidoma odločile, ali bodo v VS ZN v prihodnjih dneh predložile novo resolucijo o Iraku, ki naj bi omogočila vojaške ukrepe proti Bagdadu.

Od treh ostalih stalnih članic VS ZN, ki imajo pravico veta - Francije, Rusije in Kitajske - je pričakovati, da se bodo skupaj z nestalnima članicama Nemčijo in Mehiko še enkrat zavzele za nadaljnje iskanje mirne rešitve iraške krize. Rusija se je že izrekla proti novi resoluciji.

Sadam prepovedal uvoz in izvoz orožja

Iraški voditelj Sadam Husein je le nekaj ur pred zasedanjem Varnostnega sveta z odlokom prepovedal izdelavo in uvoz orožja za množično uničevanje ter obenem na srečanju z najbližjimi sodelavci ponovil, da njegova država nima orožja za množično uničevanje. Kot je še opozoril iraški voditelj, se bo “iraški narod v primeru, če bi agresorji vseeno napadli Irak, boril tako, da bo zadovoljil naše prijatelje in odbil naše sovražnike”.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20