
Po izbruhu škandala s kontaminiranim mlekom na Kitajskem so številne doječe matere izkoristile priložnost za dodatni zaslužek. Številne zaskrbljene mlade mamice so se namreč obrnile na staro tradicijo najemanja dojilj. Zdaj so kitajske spletne strani in časopisi polni oglasov, v katerih mlade mamice ponujajo svoje mleko za druge otroke, seveda za dobro plačilo.
Ta praksa je bila pred drugo svetovno vojno na Kitajskem močno razširjena, po kulturni revoluciji pa je postala obsojanja vredna in celo prepovedana. Tako so se kitajske mame vrnile k dojenju, saj denarja za mleko v prahu niso imele. A z razvojem Kitajske si je vedno več mamic lahko privoščilo tudi to; številne – predvsem tiste iz urbanih predelov – so se raje za mleko v prahu kot dojenje odločale tudi zato, da si ne bi uničile postave oziroma da se jim ne bi povesile dojke. Dodatna spodbuda v to smer je prihajala tudi od oglaševalcev, ki so zatrjevali, da je mleko v prahu veliko bolj hranljivo.
Med tistimi, ki svoje mleko ponujajo za dojenje otročičkov drugih mamic, je tudi 28-letna Zhan Lijing. Rodila je letošnjega avgusta, z dojenjem pa želi zaslužiti nekaj denarja. “Zaradi mlečnega škandala je veliko povpraševanje po dojiljah. In to je način, da zaslužim kaj denarja,” pojasnjuje. Cena pa ni nizka. V Čengduju na primer ena od dojilj, ki so na Kitajskem sicer še vedno prepovedane, za en dan dojenja zahteva 40 dolarjev plačila. In čeprav so njene usluge drage, na dan dobi več kot 30 telefonskih klicev.
Kitajskega mleka v prahu v Evropo ne bo
Evropska komisija je napovedala, da bo dodatno testirala in omejila uvoz kitajskih proizvodov, ki vsebujejo mleko v prahu. Predstavnica komisije je povedala, da bodo testirali vse izdelke iz Kitajske, ki vsebujejo več kot 50 odstotkov mleka v prahu, prav tako pa bodo prepovedali uvoz vseh kitajskih izdelkov za otroke, ki vsebujejo kakršenkoli delež mleka v prahu. Med problematičnimi proizvodi so tudi kitajska čokolada in piškoti, medtem ko mleka in mlečnih izdelkov EU iz Kitajske sploh ne uvaža.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.