Dojenček se je s tal dvignil ob pol desetih dopoldne in poletel nad britanskim parlamentom. Balon, ki v višino meri kar šest metrov, so napihnili protestniki, ki niso navdušeni nad ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom. Peticijo za balon je podpisalo čez 10.000 ljudi.
Preden je balon vzletel, so bili okrog njega zbrani ljudje, oblečeni v varuške. Ustvarjalci oranžnega balona so na svoji spletni strani zapisali, da so z njim želeli prikazati, da je Trump "velik, jezen dojenček z občutljivim egom in majhnimi rokami". Označili so ga za rasističnega demagoga, ki ogroža ženske, priseljence in manjšine ter predstavlja moralno grožnjo svetovnemu miru.
Idejni mojster balona Leo Murray je za CNN povedal, da so Trumpa nagovorili v jeziku, ki ga razume – z žalitvami na osebni ravni.
Murray je dejal, da verjame, da številni ne podpirajo takšnega smešenja ljudi, a meni, da glede na Trumpovo vedenje "tradicionalnih diplomatskih pravil pri tem obisku ni mogoče upoštevati".
"Prišli smo do točke, ko se ne potrebujemo vesti preveč vljudno do moškega, ki na meji otroke ločuje od svojih staršev," je bil kritičen Murray. Meni, da lahko balon nariše nasmeh na obraze ljudi, ki so že začeli obupovati nad politiko.
Številni pa so prepričani, da provokacije in zbadljivke Trumpa le še dodatno podžgejo, da nadaljuje po svoji poti in ga ne premaknejo niti za milimeter.
Na protestih več deset tisoč ljudi
Poleg dopoldanskega preleta dojenčka Trumpa nad Londonom, pa so popoldne organizirali še več drugih protestov, na katerih se je zbralo več tisoč ljudi.
V Londonu so nasprotniki ameriškega predsednika organizirali tudi več različnih shodov, nekateri od njih so se pričeli že dopoldne. K protestnim shodom so med drugim pozvali sindikati, aktivisti za človekove pravice in verske skupnosti, ki Trumpu med drugim očitajo seksizem, rasizem in homofobijo.
Na plakatih protestnikov so se med drugim zvrstili napisi kot so "Ne Trumpu, ne KKK, ne fašističnim ZDA".
Iniciativa "Ustavimo Trumpa" je predvidevala, da se bo v britanski prestolnici zbralo okoli 100.000 nasprotnikov ameriškega predsednika in njegove politike. Še pred pričetkom protestov je britanska policija sporočila, da bodo za varnost poskrbele različne enote, ki bodo med seboj delovale v skupni operaciji, saj predstavlja nadzor številnih protestnih shodov izziv, med njimi so namreč tudi takšni v podporo Trumpu. Ameriško veleposlaništvo v Londonu pa je zaradi protestov izdalo opozorilo svojim državljanom.
Protestniki so medtem dobili tudi množično podporo turistov, ki preživljajo čas v angleški prestolnici.
Osrednji dogodek je bil nato pohod skozi središče Londona, ki se je končal na trgu Trafalgar.
Že v četrtek pa so se protestniki zbrali pred vhodom v palačo Blenheim v bližini Oxforda, kjer se je Trump udeležil slavnostne večerje, ki jo je gostila premierka Theresa May. S premierko sta se danes sestala na uradnih pogovorih blizu Londona v dvorcu Chequers, tudi sicer pa se je Trump protestnikom v Londonu večinoma izognil.
Obisk Donalda Trumpa na Otoku je bil sicer skrbno načrtovan, tako da bi se lahko izognil protestnikom in s tem tudi svoji napihljivi podobi. Ko so ga novinarji pred tem na vrhu Nata v Bruslju vprašali, ali ga protesti v Veliki Britaniji skrbijo, je na to odgovoril, da meni, da ga imajo tam radi. Dodal je, da delijo njegove poglede na imigracije in se je zato zgodil tudi brexit.
V intervjuju za enega najbolj znanih tabloidov na Otoku, The Sun, pa je nasprotno dejal, da se ob obisku ne počuti dobrodošlega. Prelet 'dojenčka Trumpa' nad mestom je sicer odobril londonski župan Sadiq Khan, s katerim se je Trump spustil tudi v besedni obračun na Twitterju.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.