173 poslancev je glasovalo za vladno poročilo o poteku dialoga med Beogradom in Prištino pod okriljem EU, katerega del je tudi dogovor o normalizaciji odnosov, ki sta ga premiera obeh držav parafirala 19. aprila v Bruslju.
Proti poročilu je glasovalo 24 srbskih poslancev. Sporazum med Beogradom in Prištino so podprli poslanci strank vladajoče večine in opozicijskih strank, Demokratske stranke, Liberalno-demokratske stranke, Zveze vojvodinskih Madžarov, Liga socialdemokratov Vojvodine ter koalicija Srbsko gibanje obnove-Demokrščanska stranka Srbije.
Proti je bilo 24 poslancev iz vrst Demokratske stranke ter nekateri posamezni poslanci s Kosova. En poslanec se je glasovanja vzdržal, pet pa sploh ni glasovalo.
Seja srbskega parlamenta se je začela v petek dopoldan, v času razprave pa so pred stavbo srbske skupščine v središču mesta pripravili proteste desničarskih in nacionalističnih gibanj, organizacij in združenj. Dogovoru nasprotujejo tudi Srbi s severa Kosova, ki zahtevajo referendum o dogovoru.
Srbski premier Ivica Dačić je v luči glasovanja znova poudaril, da dogovor še ne pomeni priznanja Kosova.
Kaj določa sporazum?
Srbija in Kosovo sta dogovor o normalizaciji odnosov sklenila 19. aprila na desetem krogu pogovorov pod okriljem EU v Bruslju. Dogovor je za zdaj sicer le parafiran, na podpis pa še čaka.
Sporazum v 15 točkah določa, kakšno stopnjo avtonomije naj uživa skupnost srbskih občin na severu Kosova. Med drugim določa, da je regionalna policija v tamkajšnjih štirih srbskih občinah del kosovske policije. Načelnik regionalne policije bo kosovski Srb, imenovalo pa ga bo kosovsko notranje ministrstvo, a s seznama imen, ki ga bodo predlagale omenjene štiri občine.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.