
Medtem v državi že šesti dan potekajo protesti, ker predsednik Kurmanbek Bakijev ni izpeljal obljubljenih ustavnih reform. Po besedah Azimbeka Beknazarova, vodje opozicijskega gibanja Za reforme, bo opozicija prekinila proteste, če bo parlament potrdil predlog ustave, ki bi omejil pooblastila predsednika.
Parlament naj bi o osnutku ustave predvidoma glasoval v sredo. "Če bo parlament jutri potrdil novo ustavo, se bodo protesti končali," je poudaril Beknazarov, eden od štirih opozicijskih poslancev, ki so sodelovali na pogajanjih s predstavniki vlade.
Po besedah predsednika kirgiškega parlamenta Marata Sultanova iz vrst privržencev predsednika Bakijeva novi predlog ustave uvaja 90-članski namesto sedanjega 75-članskega parlamenta in določa, da bo stranka, ki dobi večino v parlamentu na parlamentarnih volitvah oblikovala vlado.
Do dogovora je prišlo med naraščanjem napetosti, potem ko je več tisoč protestnikov pred parlamentom že šesti dan zahtevalo predsednikov odstop in se med demonstracijami spopadlo z dva tisoč podporniki Bakijeva. V pretepu je posredovala policija in spopade končala.
Protesti proti predsedniku Bakijevu so se v Biškeku začeli prejšnji četrtek, potem ko je predsednik odložil uvedbo ustavnih reform, ki bi omejile njegova pooblastila in dale več pooblastil parlamentu in vladi, kar je zahtevala opozicija. Ta je sicer v noči na torek na izrednem zasedanju parlamenta sprejela svoj predlog ustave, vendar ga je Bakijev zavrnil, opozicijo pa obtožil, da gre za nezakonit poskus prevzema oblasti.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.