
Poslanska skupina vladajočega palestinskega gibanja Fatah je podprla predlagane spremembe kabineta premiera Ahmeda Kureja, je sporočil nek neimenovani predstavnik gibanja. S tem naj bi se tudi končala skoraj teden dni trajajoča kriza glede oblikovanja nove palestinske vlade.
Palestinski parlament bo o Kurejevem predlogu sestave nove palestinske vlade začel razpravljati v četrtek, do glasovanja pa naj bi prišlo najkasneje v soboto. Če so navedbe omenjenega predstavnika Fataha resnične, potem bo Kurejeva vlada potrjena že v četrtek.
Nekaj novih ministrov
Kot je še povedal omenjeni predstavnik, je 20 od 24 predlaganih ministrov novih. Znani obrazi, kot so Nabil Šat in Sajeb Erekat, so zunaj, je še dejal in dodal, da je glavna in ključna novost imenovanje nekdanjega generala Naserja Jusufa za notranjega ministra, ki bo pristojen za varnostne sile.
Kriza glede Kurejeve vlade je izbruhnila v ponedeljek, ko je Kurej prvič predstavil novo vlado. Predlog o novi vladi je nato umaknil, saj je večina poslancev njeni sestavi nasprotovala. Poslanci so Kureju očitali, da takšna sestava ne prinaša ničesar novega. Nasprotovali so tudi imenovanju številnih poslancev na ministrske položaje in zahtevali jasnejšo delitev med izvršno in zakonodajno oblastjo. Kurej je nato v sredo parlamentu predstavil nov predlog, ki naj bi bil za poslance bolj sprejemljiv.
Spremenjena trasa zidu Izraelu priključuje osem odstotkov Zahodnega brega
Izraelsko pravosodno ministrstvo pa je medtem sporočilo, da bo končni potek varnostnega zidu Izraelu priključil osem odstotkov Zahodnega brega, kar je nekoliko več, kot so predvidevali, potem ko je izraelska vlada v nedeljo odobrila spremenjen potek zidu, ki bo potekal bližje Izraelu. Zid Izraelu priključuje največji judovski naselbini Maleh Adumim in Guš Ecion v bližini Jeruzalema.
Izraelski državni tožilec Eran Šenar pa je kritiziral mnenje, ki ga je julija lani podalo Meddržavno sodišče (ICJ) v Haagu. ICJ je ocenil, da Izrael z varnostnim zidom krši mednarodno pravo in da mora Izrael z gradnjo takoj prenehati, že zgrajene dele zidu pa porušiti. Šenar je v odgovoru na mnenje sodišča dejal, da je pristransko v korist Palestincev in temelji na zmotnih predpostavkah. Kot trdi Šenar, so dejstva, na katerih temelji odločitev ICJ, "pomanjkljiva, preveč splošna, netočna in pristranska". Šenar je še poudaril, da mnenje ICJ ne upošteva spremembe trase zidu, ki jih je junija lani zahtevalo vrhovno sodišče.