
Eden od vodilnih predstavnikov skrajnega palestinskega gibanja Hamas, Mahmud al Zahar je zavrnil možnost prekinitve napadov na Izraelce, za kar si prizadevajo palestinske oblasti. Takšno možnost odločno zavrača tudi skrajno gibanje Islamski džihad.
Vodja gibanja na območju Gaze Mohamed al Hindi je v mestu Gaza zatrdil, da se Islamski džihad o premirju ne bo niti pogovarjal, vse dokler se bodo nadaljevali "napadi na naše ljudi in palestinska ozemlja".
"Niti besede nismo rekli o vprašanju premirja," je na novinarski konferenci v Gazi dejal al Zahar, predstavnik Hamasa. "Še naprej se bomo branili, branili našo ljudstvo in preganjali Izraelce z naših ozemelj," je dodal. Ob tej priložnosti je tudi ponovil, da bo Hamas bojkotiral palestinske predsedniške volitve, ki so napovedane za 9. januar. Volitve namerava bojkotirati tudi Islamski džihad.
Dogovor Izraela in Egipta za izmenjavo zapornikov
Šest egiptovskih študentov je bilo v izraelskem zaporu zaradi domnevnega načrtovanja napada na Izraelce. V zameno zanje jim bo Egipt izročil izraelskega Arabca, ki je zaradi domnevnega vohunjenja za Izrael že osem let v egiptovskem zaporu. Izraelski Arabec, poslovnež Asam Asam, naj bi se takoj po izpustitvi vrnil v Izrael.

Dogovorjeno izpustitev šestih egiptovskih študentov so potrdili tudi neimenovani diplomati v Kairu, izpustitve Asama Asama pa niso omenjali. Povedali so le, da Izrael šesterice študentov ne bo izpustil "zastonj".

Asam Asam, ki je v zaporu v Egiptu od leta 1996, je ena glavnih spornih točk med državama, ki imata kljub podpisu mirovnega sporazuma leta 1979 hladne odnose. Egiptovsko sodišče ga je obsodilo na 15 let zapora zaradi vohunjenja za Izrael v Egiptu. Izrael odločno zanika, da bi bil Asam vohun, in si že več let prizadeva, da bi egiptovskega predsednika Hosnija Mubaraka prepričal v njegovo izpustitev.
Šesterica egiptovskih študentov pa je v izraelskem zaporu od avgusta, ko so poskušali nezakonito prečkati mejo, domnevno z namenom ugrabitve izraelskih vojakov. Po aretaciji omenjenih študentov in potem, ko so izraelski vojaki konec novembra po pomoti ustrelili tri egiptovske policiste, se je v Egiptu okrepilo sovraštvo do judovske države.
Omenjeni sporazum o izmenjavi ujetnikov kaže na izboljšanje odnosov med Egiptom in Izraelom. Po poročanju izraelskih medijev sta se državi ob obisku egiptovskega zunanjega ministra Ahmeda Abula Geita in vodje egiptovskih obveščevalnih služb Omarja Sulejmana v Jeruzalemu ta teden dogovorili za tesnejše sodelovanje na številnih področjih.
Fischer: Palestinske volitve zgodovinska priložnost za rešitev krize

Nemški zunanji minister Joschka Fischer je v Ramali palestinske stranke pozval, naj izrabijo "veliko in verjetno zgodovinsko priložnost" za nov začetek bližnjevzhodnega mirovnega procesa.
"Neomejeno premirje ter svobodne in poštene volitve bi bili neverjetno pomembni koraki," je izjavil Fischer po srečanju z vodjo Palestinske osvobodilne organizacije (PLO) in palestinskim predsedniškim kandidatom Mahmudom Abasom.
Po Fischerjevih besedah mora rešitev za bližnjevzhodno krizo temeljiti na kompromisu. "To pomeni dve državi," je dejal, pri čemer je imel v mislih prizadevanja mednarodne skupnosti za ustanovitev neodvisne palestinske države. "Naslednji meseci bodo odločilnega pomena," predvsem umik Izraelcev z območja Gaze ter reforme palestinske uprave in varnostnih sil, je menil Fischer.

Glede pogajanj med palestinskimi skupinami je Fischer izrazil upanje, da bodo pogajalski napori pripeljali do trajnega premirja ter tako končali teror in nasilje. Nemški zunanji minister je izjavil, da bi poštene predsedniške, parlamentarne in lokalne volitve prispevale k oživitvi mirovnega procesa, za kar si po njegovih besedah prizadeva tudi Evropska Unija.
Fischer je pozval Izrael, naj kandidatom za palestinskega predsednika omogoči svobodno gibanje, palestinskim volivcem v vzhodnem delu Jeruzalema pa udeležbo na bližnjih volitvah. Tem pozivom se je pridružil tudi Fischerjev sogovornik, vodja PLO Mahmud Abas, ki je dodal, da mora tudi Izrael izpolniti svoje dolžnosti in opustiti "agresivne ukrepe" kot sta gradnja zaščitnega zidu in uničevanje palestinskih domov.