Notranji minister Republike srbske Dragan Lukač je v petek zamenjal skoraj vse vodje uprav ministrstva, med njimi tudi načelnika uprave za boj proti organiziranemu in hudemu kriminalu Darka Ilića, ki ga skupina Pravica za Davida označuje za sokrivca za smrt Davida Dragičevića.
Lukač je menjave zahteval v upravi policije, kriminalistične policije, upravi za boj proti terorizmu in ekstremizmu, službi za zaščito integritete in zakonitosti pri delu, ter v policijskih upravah Banjaluka, Doboj, Gradiška in Trebinje. S svojih stolčkov se tako poleg Ilića poslavljajo tudi Siniša Kostrešević, Dragan Јevđenić, Nedeljko Lubura in Željko Spasojević.
Odvetnik družine: Če je to povezano z Davidom, menjave pozdravljam
Odvetnik družine Dragičević Ifet Feraget je povedal, da menjave v policiji pozdravlja, a le, če so povezane s primerom pokojnega Davida. Ne glede na vse, opozarja, pa je še vedno treba najti krivce za številne nepravilnosti, ki so se zgodile v postopku.
Deset mesecev po Davidovi smrti se namreč še vedno ne ve, kdo na notranjem ministrstvu je odgovoren za izgubo poročila mrliškega oglednika, za izginotje Davidovih spodnjih hlač, za to, da se je v mrtvašnici pojavil mobilni telefon, ki ga ob najdbi trupla ni bilo, kdo je odgovoren za to, da posnetek nadzornih kamer iz središča Banjaluke ni bil pravočasno vzet in tako dalje.
"Najbolj me moti, da se v Davidovem primeru omenja politizacija. Nikoli ni šlo za politiko, imamo dokaze, ki potrjujejo vpletenost določenih posameznikov iz ministrstva v primer. Če so zamenjave povezane s tem, jih pozdravljam, a informacije o tem še nismo dobili. Komentiranje Lukačevih namer bi bilo preuranjeno, a očitno gre za velike spremembe. Mogoče je to edini način, da se ohrani ugled te institucije," je dejal za Klix.ba.
Poudaril je, da se še vedno vodi neustrezna preiskava, kazensko pa ni odgovarjal še nihče. "Disciplinska odgovornost nam nič ne pomeni. Potrebna je kazenska odgovornost, ki bo pokazala, da so delovali v zvezi z reševanjem Davidovega umora," je še dejal Feraget.
Zakaj ne odstopi Lukač?
Davidova starša Davor in Suzana ter vsi, ki ju podpirajo, zahtevajo tudi zamenjavo Lukača, ki ima med vsemi naštetimi verjetno še največ "masla na glavi". Gre za človeka, ki je pokojnega fanta v narodni skupščini brez dokazov javno označil za narkomana, čeprav je družina uspela dokazati, da v Davidovem telesu ni bilo nobenih sledi drog, za te besede pa se nikoli ni opravičil. Gre za človeka, ki je na vprašanje, kako se je lahko iz policijskega depoja izgubil ključni dokaz – Davidove spodnje hlače – brezbrižno odgovoril: "Ali vi niste nikoli ničesar izgubili?" In za človeka, ki je dejal, da bo odstopil, če in ko mu bodo dokazali, da je storil kaj narobe, a mu vrsta očitanih nepravilnostih očitno ni dovolj.
Lukač mirno sedi na svojem stolčku, saj uživa absolutno podporo predsednika predsedstva BiH Milorad Dodika, ki velja za dejanskega političnega voditelja Republike srbske.
Dodik: Primer Dragičević se lahko zaključi
Dodik je medtem o primeru Dragičević spregovoril za Al Jazeero in v svojem stilu dejal, da mu je sicer žal družine, ampak da je primer močno spolitiziran in da ljudje nimajo potrpljenja, da bi počakali, da tožilstvo v Banjaluki opravi svoje delo.
Kljub posnetkom policijskega nasilja nad mirnimi protestniki na Trgu Krajine, ki so obkrožili svet, Dodik vztraja, da pretirane uporabe sile ni bilo. "Pretirana uporaba sile je, ko nas je bombardiral Nato, in proti policistom, to pa je vse, kar je bilo nasilja. Zanima me, kaj bi se zgodilo, če bi v ZDA nekdo prerezal trak, kjer piše 'stop, policija'. Mi bomo še okrepili pristojnosti policije, skrajni čas je, da ji damo pooblastila za ukrepanje, ko gre za kršenje javnega reda in miru. Vsi ti shodi več mesecev niso bili prijavljeni. Sam sem za to, da se ta primer čim hitreje reši, menim, da je bila politizacija nepotrebna in da ta politična zloraba mirnih protestnikov ni pripomogla k iskanju resnice."
Po mojih informacijah se dogovarjajo o tem, da bi primer prevzelo tožilstvo v BiH. "Njim ne verjamem, verjamem pa, da je primer – glede na vse zbrane dokaze – v fazi, ko se lahko zaključi," je še dejal.
Kot je znano, so 21-letnega Davida Dragičevića našli mrtvega 24. marca lani. Njegova smrt je bila uradno razglašena za samomor, ki naj bi ga domnevno storil, ker je bil obtožen kraje. Njegovi starši že deset mesecev vztrajajo, da ga je umorila policija. Oblasti Republike srbske so obtožili, da prikrivajo umor, da bi zaščitili policiste.
Da bi resnici prišli do dna, so se vsak večer zbirali v Banjaluki in mirno protestirali, dokler jih ni policija Republike srbske 25. decembra nasilno razgnala in prepovedala vsa javna zborovanja.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.