Hrvaška je postala 28. članica evropske družine. Vstop v EU so obeležili s slovesnostjo v Zagrebu, ki so se je udeležili visoki gostje iz tujine, prireditve pa so pripravili tudi v številnih drugih mestih in na mejnih prehodih.
Praznovanje se je začelo, ko je ura v nedeljo odbila polnoč. Splitsko Rivo je točno opolnoči razsvetlil velik ognjemet, v Osijeku pa je zadonela Oda radosti. Župan Splita Ivo Baldasar je čestital meščanom ob vstopu v EU. "Polnoč je mimo, mi pa smo bili in ostali Evropejci. Lahko smo ponosni, da smo del evropske družine," je dejal. Poudaril je, da se morajo državljani Hrvaške zdaj lotiti dela in da morajo sami opraviti svoj del, nato pa jim bodo pomagali drugi, tudi Evropa.
Župan Osijeka Ivica Vrkić je skupaj z namestnikom madžarskega premierja Tiborjem Navracsicsem meščanom zaželel, da bi z vstopom v veliko evropsko družino enakopravno z drugimi državljani Evrope gradili svojo prihodnost. "Meja ni več, tiste meje, ki jih imamo v sebi, moramo podreti in svoje mesto graditi na evropskih temeljih, ki so tukaj močno vtkani," je poudaril.
"Dobrodošli v vaši Uniji, dobrodošli v naši Uniji,'' pa je množico v Zagrebu pozdavil predsednik EU Herman Van Rompuy. Zbrane je nagovoril tudi hrvaški premier Zoran Milanović. ''Kar koli kdo govori o nas, morate vedeti, da smo država racionalnih ljudi, ki so realistični glede sebe in svoje države, ter o vlogi svoje države v Evropi in svetu,'' je povedal.
Slovesnosti tudi na mejnih prehodih
Na mejnem prehodu Obrežje-Bregana sta finančna ministra Slovenije in Hrvaške, Uroš Čufer in Slavko Linić, opolnoči odstranila tablo z napisom "Carinska uprava Republike Hrvatske". Nato so uslužbenci carine in mejne policije dvignili zastavi Hrvaške in EU, 15 minut čez polnoč pa so čez mejo spustili prvo vozilo, ki je vstopilo v Hrvaško kot članico EU.
Proslavo na Obrežju si oglejte v spodnji fotogaleriji:
Na mejnih prehodih s Hrvaško na Dolenjskem, v Beli krajini in Posavju, kjer po vstopu Hrvaške v EU opravljajo le policijski nadzor, carinskega pa so odpravili, promet poteka tekoče. Na največjem belokranjskem prehodu v Metliki od polnoči opravljalo skupni slovenski in hrvaški nadzor, na Obrežju pa ga bodo uvedli po 12. uri.
Predstavnica Policijske uprave Novo mesto Alenka Drenik je povedala, da na omenjenih mejnih prehodih promet poteka brez ovir. Po podatkih novomeške PU bodo na njenem območju od danes naprej slovenski in hrvaški policisti skupno kontrolo opravljali na mejnih prehodih za mednarodni promet Obrežje in Metlika, na mejnem prehodu za mednarodni železniški promet Dobova in na mejnih prehodih za obmejni promet Rakovec, Stara vas Bizeljsko, Planina v Podbočju, Krmačina, Božakovo, Krasinec, Žuniči in Sodevci, Radovica in Nova vas.
Na pomurskih mejnih prehodih s Hrvaško promet poteka brez zapletov ter na zadovoljstvo potnikov in predvsem voznikov tovornjakov hitreje. Pomurje je s Hrvaško povezano z mejnimi prehodi Petišovci-Mursko Središče, Gibina-Bukovje, Razkrižje-Banfi in prehodom za maloobmejni promet Hotiza-Sveti Martin na Muri. V prvih treh primerih so se hrvaški policisti preselili v prostore slovenske policije, pri Hotizi pa so že od začetka v skupnih prostorih.
Kot je povedal komandir postaje obmejne policije Petišovci Ernest Bedek, so se s hrvaškimi kolegi na spremembo dobro pripravili, potnikom pa so že prej pojasnjevali, da bodo za prestop meje še vedno potrebovali osebni dokument, zato težav ni bilo. Tako promet osebnih kot tovornih vozil, ki se ustavljajo le enkrat, poteka hitreje.
Evropski komisarji pozdravili Hrvaško
V posebnem videoposnetku so Hrvaško v evropski družini pozdravili tudi vsi evropski komisarji. Vsak ji je izrekel dobrodošlico v svojem jeziku, tudi komisar za okolje Janez Potočnik jo je pozdravil: "Dobrodošla, Hrvaška." Posnetek je komisija danes predvajala na rednem opoldanskem brifingu za novinarje.
Vstop Hrvaške je še en mejnik v gradnji združene Evrope in "svež dokaz" preobrazbene moči EU, so ob tem poudarili v komisiji. "Hrvaška, ki je bila še pred dvema desetletjema raztrgana zaradi konflikta, je danes stabilna demokracija, sposobna prevzeti obveznosti članstva v EU," so izpostavili.
"Vstop Hrvaške v EU je zgodovinski dogodek, ki vrača državo v osrčje Evrope, kamor sodi," je posebej poudaril predsednik komisije Jose Manuel Barroso. Šef komisije je prepričan, da bo članstvo Hrvaške v EU "zgodba o uspehu – v dobro Unije, Hrvatov in celotne jugovzhodne Evrope".
Evropski komisar iz Hrvaške je dosedanji podpredsednik hrvaške vlade Neven Mimica, ki bo do konca mandata te komisije, do novembra prihodnje leto, pristojen za zaščito potrošnikov.
Hrvaška pred izzivi
Sicer pa Hrvaško zdaj čakajo številni izzivi. Eden od izzivov, s katerimi se sooča Hrvaška, je njena možnost za rast. Finančna kriza leta 2008 je prinesla kruto recesijo, ki je pustila gospodarstvo v državi v dolgotrajni depresiji. Lani je stopnja brezposelnosti dosegla 17,3 odstotka, višjo imata le še Grčija in Španija, govorijo podatki Eurostata – arhivski podatki Evropske komisije. ''EU ne bo čudežno zdravilo za hrvaško gospodarstvo,'' je povedal Will Bartlett, višji znanstveni sodelavec londonske ekonomske šole.
Hrvaška je tudi sredi čiščenja političnih vrst, ki so polne korupcije. Transparency International – organizacija za boj proti korupciji – je v svojem indeksu zaznave korupcije za leto 2012 Hrvaško uvrstila za Ruando, Jordanijo in Kubo. Vendar je še vedno pred Italijo – tretjem največjem evropskem gospodarstvom. ''Razvoj države je bil od leta 1990 zelo počasen,'' je dejal Zorislav Petrović, vodja Transparency Internernational na Hrvaškem.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.