Kosovski premier Hashim Thaqi je na administrativnem mejnem prehodu Merdare med Kosovom in Srbijo odkril tablo z napisom "Dobrodošli v Republiki Kosovo". Besedilo je napisano v angleškem, albanskem in srbskem jeziku. Thaqi je tablo odkril ob prisotnosti velikega števila pripadnikov enot KFOR in kosovske policije. Predstavnikov mednarodne misije ZN (Unmik) ni bilo.
Proti postavitvi table je protestiralo nekaj sto vojaških rezervistov z juga Srbije. Zbrali so se v Kuršumliji, nato pa se odpravili proti prehodu Merdare. Pri tem so jih ustavili policisti in jih zadržali za nekaj ur. Med rezervisti in policisti je prišlo do prerivanja, a poškodovanih ni bilo.
Neodvisnost Kosova spodnesla srbsko vlado
"Spoštujem odločitev premierja Vojislava Koštunice o odstopu s položaja," je dejal srbski predsenik Boris Tadić, ki pa se ne strinja s tem, da vlada nima enotne politike v zvezi s Kosovom, kot sestavnim delom Srbije. Ob tem meni, da, da je vlada bolj neenotna v zvezi z evropsko in gospodarsko perspektivo Srbije.
Tadić je dejal, da bo, ko bo dobil predlog srbske vlade, razpisal predćasne parlamentarne volitve v skladu s pooblastili, ki jih ima. Strinja se s premierjem Koštunico, da vlade ni več mogoče voditi, odločno pa je zavrnil izjavo, da vlada nima enotnega mišljenja o tem, da je Kosovo sestavni sel Srbije. "Seveda je Kosovo sestavni del naše države. Ustavna dolžnost parlamenta, vlade in predsednika republike je, da branijo teritorialno celovitost Srbije. Menim, da gre bolj za to, da vlada nima enotnega pogleda na evropsko in gospodarsko perspektivo." Tadić še pričakuje, da bodo ministri do 11. maja, ko naj bi potekale volitve, opravljali svoje delo v korist Srbije: "Državljani zaslužijo boljše življenje, ki je mogoče le v Evropski uniji. Prepričan sem, da bomo Kosovo najbolje branili prav s članstvom v povezavi."
Koštunica najavil odstop
Premier Vojislav Koštunica je v soboto na izredni tiskovni konferenci sporočil, da namerava odstopiti s položaja. Kot je dejal, so najboljša rešitev predčasne parlamentarne volitve 11. maja, ko so razpisane tudi lokalne volitve. Koštunica je še dejal, da bo za 10. marec sklical sejo vlade, na kateri bodo predsedniku Tadiću predlagali razpis volitev. “Ni razlogov, da bi Srbija zdaj zapadla v obdobje nestabilnosti. Vse institucije delujejo normalno, parlamentarne volitve ob istem času kot pokrajinske in lokalne, pa bodo zagotovile, da do krize ne more priti. Odstop je trenutno najboljša rešitev. Imeli smo volitve, formirana je bila vlada, ki je uspešno delovala nekaj časa, vendar v ključnem vprašanju ni mogla doseči enotnosti. Vlade padajo že iz manjših razlogov,“ je svojo odločitev obrazložil Koštunica.
Vladna kriza
Premier Koštunica je že v začetku tedna priznal, da je vlada v krizi. Krivi naj bi bili koalicijski partnerji, ki niso enotni v obrambi ozemeljske celovitosti Srbije, v zameno za boljše odnose z zahodnimi državami, ki so pozdravile neodvisnost Kosova. Po besedah Koštunice koalicijski partnerji ne želijo nadaljevatu politike na osnovi dveh načel: Kosovo je Srbija in Srbija s Kosovim v EU. "Če vlada nima enotne politike, ne more več delovati. Mandat vračamo srbskemu narodu."
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.