Nobena juha se ne poje tako vroča, kot se skuha – dokaz je tudi včerajšnje kosilo pri predsedniku vlade Marjanu Šarcu. Če sta v igri mariniran postrvji file na korenčkovem pireju in ocvrta kroglica bisernega ješprenčka, pa še toliko bolje.
Precej ljudi se je spraševalo, kako je mogoče, da štirihodni meni na vladi stane zgolj 14 evrov po osebi.
Na vladi danes na to temo nič, znani slovenski kuhar Luka Jezeršek pa po pregledu koalicijskega menija pojasni, da gre za strošek samo nabavljenih živil. Če niste minister ali niste povabljeni na kosilo v vladno palačo, bi vas ta isti meni v restavraciji stal vsaj 65 evrov po osebi.
Niso pa poslovna in protokolarna kosila kar tako. Vedenje za mizo pove, kdo je iz pravega testa, in kdo ne. "Prvo osnovno pravilo je, da pribor jemljemo od zunaj navznoter in od zgoraj navzdol," pojasni strokovnjakinja za protokol Bojana Košnik Čuk.
Če je predsednik vlade ali njegov gost lačen – ali lahko zaprosi za repete? "Ne, tega ni. Tudi, če kuhar dobro skuha, in ponavadi je dobro, repeteja v teh vodah ni."
Glede na vsebino pogovorov na koalicijskem kosilu, bi malo v šali, malo pa tudi zares lahko rekli, da kakšnega večjega apetita tako in tako ni moglo biti.
In še eno pomembno pravilo: na poslovnih kosilih se ne pogovarjamo o spolni usmerjenosti ali bolezni, ne govorimo neprimernih vicev in šal. "Najbolj grozno je za mizo poslušati ljudi, ki ne znajo pripovedovati šal. Neka misel pravi, da so ljudje, ki so sposobni pripovedovati stare šale, sposobni tudi drugih zločinov," še pravi Košnik Čukova.
Tako lahko le upamo, da gostitelj Šarec na včerajšnjem kosilu ni potegnil na dan kakšnih iz svoje bogate zakladnice šal.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.