Če ljudje in industrija ne bomo spremenili svojega vedenja, bomo morje kmalu preplavili s plastiko. Že zdaj vsako minuto v morje odvržemo za en tovornjak plastike, stanje pa se samo še slabša, opozarja Ellen MacArthur, nekdanja britanska mornarka, rekorderka in ustanoviteljica humanitarne organizacije, ki se posveča trajnostni ekonomiji.
Ker ta prepogosto konča v morju in oceanih, bo v morju kmalu več plastike kot rib. To se bi lahko zgodilo že pred letom 2050, svari MacArthurjeva.
Proizvodnja plastike se je povečala za 20-krat v zadnjih 50 letih, tako da smo leta 2014 pridelali 311 milijonov ton plastike. V naslednjih 20 letih naj bi se številka podvojila, do leta 2050 pa bo štirikrat večja kot danes.
A že danes se zgolj majhen del – le okoli 5 odstotkov vse plastike – reciklira. 40 odstotkov konča na deponijah, 30 odstotkov pa v občutljivih ekosistemih, kot je morje. Preostanek se uniči v sežigalnicah, s čimer sicer pridobivamo energijo, a hkrati to povzroči večjo porabo fosilnih goriv za izdelavo novih plastičnih proizvodov.
Svet mora korenito in takoj spremeniti svoje navade in ustaviti proizvajanje plastičnih odpadkov, opozarja MacArhurjeva, ki je poročilo o odpadni plastiki v morju predstavila na Svetovnem ekonomskem forumu.
Poročilo navaja, da vsako leto "vsaj 8 milijonov ton plastike konča v oceanih – kar je isto, kot bi vanj vsako minuto odvrgli tovornjak plastike. Če ne bomo spremenili ničesar, bomo do leta 2030 odvrgli dva tovornjaka plastike v morje na minuto in štiri do leta 2050."
Poročilo sicer poudarja pomen plastike v moderni industriji, a opozarja, da jo moramo začeti uporabljati bolj trajnostno. Večina plastičnih proizvodov se namreč še vedno uporablja zgolj za enkratno uporabo.
Avstralca imata rešitev za čiščenje morja
Plastika, ki onesnažuje oceane in morja, močno ogroža živali. Zadnje študije so pokazale, da imajo denimo morske želve zdaj kar 50 odstotkov več možnosti, da pojejo plastiko kot pred 30 leti. Po pomoti velikokrat zaužijejo plastične vrečke, ker jih zamenjajo za hrano, kar pa večinoma vodi v smrt.
Avstralska deskarja Andrew Turton in Peter Ceglinski, ki se zavedata, kakšno težavo povzročajo smeti v oceanih, sta prišla do zanimive rešitve. Izumila sta namreč morski koš za smeti. Plavajoči koš, ki vase posrka smeti bi lahko bila ena od rešitev, kako vsaj deloma očistiti morje.
The Seabin Can Clean Up Our OceanThis amazing invention from two surfers could be an answer to cleaning up our oceans!
Posted by Collective Evolution on Saturday, January 16, 2016
Morski koši so pritrjeni na plavajočo črpalko, ki ustvarja vodni tok in vase srka vodo in okoliške smeti. Izumitelja pravita, da nevarnosti za živali ni, saj se v štirih letih odkar koš testirajo, še nobena ni ujela vanj.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.