
Britanski premier Gordon Brown je, mesec dni po tem, ko je London umaknil svojih 500 vojakov iz Basre in nadzor nad tem mestom na jugu države predal iraškim silam, nenapovedano obiskal Bagdad, kjer se je sešel s premierom Nurijem al Malikijem in drugimi predstavniki iraške vlade ter poveljnikom ameriških sil v Iraku, generalom Davidom Petraeusom.
Po pogovorih z iraškim premierom Nurijem al Malikijem v Bagdadu je Brown do božiča napovedal umik tisoč britanskih vojakov iz Iraka. Napovedal je tudi, da bodo iraške sile od britanskih prevzele nadzor na območju Basre v dveh mesecih.
"Pripravljeni smo prevzeti varnostni nadzor v pokrajini Basra v dveh mesecih in to bomo tudi storili," je napovedal al Maliki na skupni novinarski konferenci. Brown je temu pritrdil in dodal napoved, da "bi do konca leta lahko zmanjšali število britanskih vojakov s sedanjih 5500 na 4500, tako da bi se lahko tisoč vojakov vrnilo v domovino do božiča."

Morebitne nove odločitve o umiku britanskih vojakov je Brown napovedal za prihodnje leto, oziroma ni želel napovedovati, ali bo v začetku leta 2008 prišlo do novega zmanjšanja britanskih sil v Iraku. Kot je poudaril, bodo prihodnje odločitve sprejemali na podlagi stanja na terenu.
Brown je z al Malikijem govoril tudi o procesu politične sprave, pri čemer je izrazil pričakovanje Londona, da bo prišlo do novih prizadevanj političnih strank v tej smeri. Kot ključnega pomena pa je izpostavil obnovo države.
Velika Britanija je od začetka napada na Irak marca 2003 prevzela nadzor nad štirimi pokrajinami na jugu Iraka, sedaj pa ga ima samo še na območju Basre. Po umiku svojih vojakov iz mesta Basra pred mesecem dni imajo sedaj britanske sile svoj sedež v vojaškem oporišču na letališču zunaj mesta, kjer je nameščenih kakih 5500 britanskih vojakov.
Brown bo odpotoval tudi na območje Basre na srečanje z britanskimi poveljniki in vojaki.

Čeprav so iraški civilisti najštevilčnejše žrtve vojne v Iraku in se njihovo število od pomladi leta 2003 po ocenah nevladnih organizacij giblje med 74.400 in 81.100, je ameriška vojska v ponedeljek poročala o 'opaznem padcu števila žrtev nasilja v Iraku'. Septembra je bilo po podatkih ameriške vojske ubitih za 50 odstotkov manj civilistov kot avgusta, oziroma skupaj 988, kar je najmanj od junija 2006, ko je bilo civilnih žrtev 847. Septembra je bilo v Iraku ubitih 64 ameriških vojakov, kar je prav tako najmanj od julija 2006.
Spletna stran Iraq Body Count, ki se ukvarja z neodvisnim zbiranjem informacij o dogodkih v Iraku, število civilnih žrtev septembra v Iraku ocenjuje na 1280, kar je slabih 300 več kot po podatkih ameriških sil.
Statistika se je izboljšala – ji gre verjeti?
Tri tedne po nastopu ameriškega veleposlanika v Iraku Ryana Crockerja in poveljnika ameriških sil v Iraku, generala Davida Petraeusa v kongresu, se je statistika tako izboljšala in oba sta v ponedeljek izdala vzpodbudno sporočilo Iračanom.
Crocker in Petraeus sta pred slabim mesecem kongres in ameriško javnost prepričevala, da je potrebno še nekaj časa za uspeh politike ameriškega predsednika Georgea Busha v Iraku, ki je v začetku leta ukazal napotitev dodatnih 30.000 ameriških vojakov v Irak, večinoma v Bagdad.
Bagdad sicer ostaja žarišče nasilja, saj je bilo septembra samo v tem mestu ubitih 487 civilistov, torej polovica od vseh. Crocker in Petraeus sta Iračane pohvalila zaradi upadanja smrtnih žrtev nasilja in sporočila, da lahko skupaj uspejo, kljub vsem izzivom.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.