Tujina

DNK test za priseljence

Pariz, 20. 09. 2007 14.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Franciji so sprejeli zakon, ki zaostruje pravila za priseljence. Med ukrepi so tudi DNK testi.

Poslanci francoske narodne skupščine so zgodaj davi sprejeli zakon, ki zaostruje pravila za priseljence, ki se želijo pridružiti svojcem v Franciji. Med ukrepi zakona, ki ga je pripravila vlada, so tudi testi DNK za priseljence. Zakonsko dopolnilo o testih DNK je sprožilo burne razprave, zato ga je vlada pred sprejemom omilila.

Francija je poostrila zakon za priseljence
Francija je poostrila zakon za priseljence FOTO: Reuters

Zakon, ki so ga podprli poslanci vladajoče Unije za ljudsko gibanje (UMP) in Nove stranke sredine, zavrnili pa so ga opozicijski socialisti, komunisti in zeleni, zaostruje pravila za priseljence. Med drugim predvideva preverjanje znanja francoskega jezika in "vrednot republike" posameznikov, ki se želijo priseliti v Franciji, že v njihovi domovini.

Ob tem postavlja nove pogoje za sorodnike, ki se želijo pridružiti svojcem v Franciji. Ti bodo morali v skladu z zakonom, ki ga je pripravil minister za priseljevanje Brice Hortefeux, med drugim izkazati znanje francoskega jezika in imeti zadostna finančna sredstva.

Največ pozornosti pa je bilo deležno dopolnilo, ki ga je k zakonu med razpravami v parlamentarnih odborih dodal poslanec UMP Thierry Mariani. To je uvajalo pravico do uporabe DNK testov, s katerimi naj bi tisti, ki bi se želeli priseliti, dokazovali sorodstvo s svojci v Franciji.

Dopolnilo so poslanci sprejeli sredi minule noči, a v popravljeni različici. To je pripravila vlada, da bi omilila burne razprave, ki so se zaradi dopolnila vtihotapile tudi v vrste parlamentarne večine. Sprejeto dopolnilo poudarja, da morajo biti DNK testi popolnoma prostovoljni. Zahtevati jih mora posameznik, ki se želi priseliti, do konca leta 2010 pa jih bodo izvajali zgolj poskusno.

Po mnenju podpornikov bi lahko bili prostovoljni DNK testi koristni za družine, ki želijo pospešiti proces reševanja prošenj za priselitev. Navajali pa so tudi, da takšne teste že uporabljajo v enajstih drugih članicah EU. Na drugi strani pa so bili levo usmerjena opozicija in številne skupine za varstvo človekovih pravic mnenja, da bi z dopolnilom DNK testi postali splošna praksa.

To naj bi iz procesa priseljevanja izključilo številne družine, ki ne bi zmogle nositi finančnega bremena teh testov. V nasprotju s prvotno različico sprejeto dopolnilo predvideva vračilo sredstev za DNK teste, če bodo njihovi rezultati ugodni za prosilce.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Uroš S.
21. 09. 2007 14.51
Kaj pa manjka Parizu? Dalec najbolj poznano mesto, multietnicno, kulturno bogato, demokraticno, svetovna metropola, za razliko od cistokrvnih dezel ki so se danes vasi in bodo vedno zgolj priveski drugim. Podezelski miselni vzorec. Zakaj pa mislite da je zahodna evropa tako napredna? edino kar je nevarno je muslimanski zivez, vec narascaja od drugih, rusenje populacijske stabilnosti in konsntantno spreminjanje razmerjav njihovo korist
makajjezvami
21. 09. 2007 08.16
Ja čim prej tudi pri nas tole.
extraexport@yahoo.com
20. 09. 2007 20.08
ajde mičo, piši K.O. ;-)
webshadow@rocketmail.com
20. 09. 2007 19.15
Kaj pa če si posvojen otrok??... ali pa se želiš preselit k očetu, pa ob DNA testu ugotoviš, da je mama prava, oče pa nekdo drug??
victoriosus
20. 09. 2007 18.51
Krasno to. Pri nas bi bilo treba tudi nekaj takega uvest. Priporočam švicarsko varianto, stroga je do amena. Saj nisem zelo proti priseljencem, ni problema če jih je nekaj, ala recmo do 10 procentov. Ampak če jih je 1/3, kot je to v Londonu ali celo 1/2, kot v Parizu... katastrofa. Pa še povrh dobro vemo, da marginalni sloji (kateremu ogrooomna večina teh priseljencev pripada) ustvarjajo kriminal. Ergo: manj, ko je tega, boljše je.
slivov knedl
20. 09. 2007 15.02
Kaj pa naša država?Imamo milion in en razlog za to.