Zaradi dobrega zaslužka s prodajo slonovine, so apetiti divjih lovcev vse večji. V Afriki v zadnjih nekaj letih pobijajo več slonov, kot pretekla leta, lansko leto pa naj bi jih pobili okoli 20.000, pravijo podatki Konvencije o mednarodni trgovini z ogroženimi prosto živečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami. Slone ponavadi omamijo s strupenimi naboji, nato pa jim z mačetami in sekirami odsekajo okle.
Prav takšna kruta smrt je konec letošnjega maja doletela ikono kenijskega nacionalnega parka Tsavo — afriškega slona z imenom Satao. Afriški velikan je bil znan širom sveta zaradi svojih ogromnih oklov, ki so segali skoraj do tal. Prizor, na katerega je 2. junija v rezervatu naletel eden od oskrbnikov, je bil grozljiv. Divji lovci živali niso odstranili le oklov, pač pa še pol lobanje.
Izguba veličastnega bitja za okrasitev stene nad kaminom
Zgroženi in zelo prizadeti predstavniki rezervata so deset dni kasneje vest o veliki izgubi objavili na svoji spletni strani in na Facebooku. "Danes moramo na našo veliko žalost priznati, da je Satao mrtev. Ubila ga je strupena puščica divjih lovcev, da bi lahko nasitili nepotešljivo povpraševanje po slonovini v daljnih deželah," so zapisali v omenjeni neprofitni organizaciji. "Življenje veličastnega bitja je bilo izgubljeno, da bo imel lahko daleč stran od tu nekdo okras nad kaminom," so izrazili svoje razočaranje.
Kot še pravijo v organizaciji Tsavo Trust, skupnosti, ki živijo na meji z naravnim rezervatom, pogosto opravljajo nezakonite dejavnosti znotraj parka. "Imamo premalo osebja in prevelik obseg dela. Naše kopenske enote imajo ogromno težav pri boju za zaščito divjih živali na tem področju," sporočajo. Kot še dodajajo, se jim dozdeva, da celo sloni sami čutijo, da niso več varni. Kot jim je namreč v začetku letošnjega leta dejal filmski ustvarjalec Mark Deeble, se mu je med snemanjem v divjini dozdevalo, da Satao namenoma skriva svoje velike okle. Glavo naj bi namreč za razliko od ostalih večkrat skrival v grmovje. "Ko sem ga videl, sem bil navdušen, a hkrati izjemno žalosten. Presenečen sem bil nad tem, da se je očitno zavedal, v kakšno nevarnost ga lahko spravijo njegovi okli, po drugi strani pa sem bil zelo žalosten, ko sem pomislil na grozečo usodo," je dejal.
Ljubitelji živali so v odzivih na objavo žalostne novice zapisali, da ne gre obupovati, saj da ima Satao v rezervatu številne potomce. "Treba jim je zagotoviti varnost in ustaviti to nesmiselno pobijanje nedolžnih velikanov z okli," so zapisali ob pozivu k zbiranju sredstev za omenjeni rezervat.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.