Raketoplan Discovery je že naredil prvi korak na
poti domov. Pilot Jim Kelly je plovilo uspešno odklopil od Mednarodne vesoljske
postaje(ISS), kamor so se priključili 28. julija.
Svet upa na varni pristanek posadke
Svetovna javnost, zlasti pa seveda Američani, pozorno spremljajo, ali se bo sedemčlanska posadka varno vrnila na Zemljo, kjer naj bi pristala v ponedeljek. Vsi upajo, da se ne bi ponovila tragedija raketoplana Columbia iz leta 2003, ko je razpadel ob vstopu v atmosfero.
Posadki, ki ji poveljuje ameriška astronavtka Eileen Collins, je med bivanjem na ISS med drugim uspelo zgodovinsko popravilo. Stephen Robinson, ki se je kot prvi v vesolju spustil pod raketoplan, in Soiči Noguči sta namreč v sredo uspešno odstranila aluminijasta trakova, ki sta štrlela med keramičnimi zaščitnimi ploščicami na prednjem spodnjem delu raketoplana.
Gre sicer za polnilo med keramičnimi ploščicami zaščitne obloge na trebuhu raketoplana, ki se zaradi ekstremno visokih in nizkih temperatur širijo in ožijo, zato niso povsem druga ob drugi. Med njimi je zalepljena aluminijasta tkanina, ki je na dveh mestih zlezla iz rež.
Poleg tega sta astronavta opravila še druga načrtovana dela, da bi zagotovila varno vrnitev raketoplana na Zemljo. Tako sta med drugim namestila polico za začasno shranjevanje različnih vrst tovora in pripravila vse potrebno za znanstvene poskuse na ISS. NASA je po dolgi razpravi v četrtek dala zeleno luč za vrnitev Discoveryja na Zemljo. Odločitev je bila sprejeta sestanku inženirjev in uprave, ki so se strinjali, da bi bil poskus popravila zaščitne prevleke pod oknom pilotske kabine bolj tvegan, kot pa če kakih 30 centimetrov dolg in 25 gramov težak viseči del prevleke pustijo pri miru.