Visoka trojica je ob prihodu pozvala makedonske politične voditelje, da opravijo "svoj del posla" in nadaljujejo parlamentarno razpravo o ustavnih spremembah, s katerimi bi albanski manjšini zagotovili več političnih in kulturnih pravic.
"Prišli smo z močnim sporočilom, da so EU, zveza NATO in OVSE opravili svoje delo, sedaj pa sta na vrsti makedonska vlada in parlament", je ob prihodu na skopsko letališče povedal generalni sekretar zveze NATO George Robertson. Robertson, Solana in Geoana, so bodo v Skopju sestali z albanskimi in makedonskimi voditelji, med katerimi bosta predsednik države Boris Trajkovski in predsednik parlamenta Stojan Andov.
Parlamentarna razprava o ustavnih spremembah je sicer popolnoma zastala, potem ko so jo s pobudo za referendum o mirovnem načrtu najprej poskušale ovirati makedonske nacionalistične stranke, nato pa so se iz parlamentarne razprave umaknile albanske stranke, ki zavračajo sprejemanje ustavnih amandmajev v več fazah. Predsednik Trajkovski je v parlament namreč poslal samo devet od 15 ustavnih amandmajev, zadržal pa je nekatere sporne, vključno s tistim, po katerem bi bile vse etnične skupine v državi enakopravne. Mednarodni predstavniki bodo Trajkovskega predvidoma poskušali prepričati, da ustavne amandmaje v parlament pošlje v "paketu".

"Sogovornike bomo spomnili na njihove obveznosti. Ne gre za mednarodni pritisk, temveč za zavezanost obljubam, ki jih je mednarodni skupnosti dala Makedonija", je dejal Robertson, ki je dodal, da bi rad videl vrnitev beguncev in ne vrnitve nasilja. Podobnega mnenja bila sta tudi Solana in Geoana. "Mislimo, da smo izpolnili svoje obveznosti", je dejal Solana.
V skladu z dogovorom, ki so ga včeraj sklenili makedonska vlada in zahodni predstavniki, bo makedonska policija v spremstvu opazovalcev OVSE in EU v ponedeljek znova vstopila v pet narodno mešanih vasi na severu države, ki so pod nadzorom Albancev.