Savdska Arabija je sporočila, da je s Katarjem zaprla vse meje, v 24 urah pa naj bi vse omenjene države prekinile tako zračne, kopenske in morske povezave s Katarjem, ki je močno odvisen od uvoza iz sosednjih držav. Egipt je že sporočil, da za katarske ladje in letališča zapira vsa svoja pristanišča in letališča. Novica je že sprožila veliko strahu med prebivalci Katarja, saj se bojijo pomanjkanja, zato so množično okupirali trgovine in si začeli ustvarjati zaloge.
V tej luči se danes vrstijo odpovedi letalskih poletov različnih letalskih družb v Katar. Od torka v katarsko prestolnico Doha ne bodo več letele letalske družbe Združenih arabskih emiratov Emirates, Etihad, flydubai in Air Arabia ter savdska Saudi Airlines. Tako Savdska Arabija, Združeni arabski emirati kot Bahrajn so tudi pozvali državljane Katarja, da v 14 dnevih zapustijo dotično državo.
Kot so ob tem še objavili, je vzrok za diplomatsko ofenzivo štirih držav "neprestana podpora Katarja terorizmu v Jemnu in Siriji". Podpiral naj bi različne teroristične skupine, tudi Islamsko državo in Al Kaido.
Tudi v Sani so svojo odločitev utemeljili s katarsko podporo radikalnim skupinam v Jemnu. Kot poroča BBC, se je po Egiptu in Jemnu potezi preostalih držav pridružila tudi Libija.
Katar: To je neupravičen ukrep
Katar je odzivu ocenil, da gre za nepravičen ukrep, katerega namen je, da bi Doha pristala na "politično skrbništvo". "Ukrepi so neupravičeni in temeljijo na lažnih in neutemeljenih trditvah. Cilj je jasen - da bi razglasili skrbništvo nad državo, kar je kršitev katarske suverenosti," je sporočilo katarsko zunanje ministrstvo.
Katarska letalska družba Qatar Airways je prekinila vse lete v Savdsko Arabijo.
Poteza predstavlja resen razkol med vplivnimi zalivskimi državami, ki so obenem tudi tesne zaveznice ZDA. Ameriški državni sekretar Rex Tillerson je v odzivu pozval države, naj razrešijo razlike med sabo.
"Vsekakor spodbujamo vse strani, da se skupaj usedejo in se pogovorijo o razlikah," je dejal v Sydneyju. "Menimo, da je pomembno, da članice Sveta za sodelovanje zalivskih držav (GCC) ostanejo enotne," je dodal.
Podoben poziv je na države naslovila Turčija, ki je obenem ponudila pomoč pri reševanju spora. "Gre za razvoj dogodkov, ki nas je zelo razžalostil," je dejal turški zunanji minister Mevlüt Cavusoglu. "Lahko so težave med temi državami, a dialog mora vedno pretehtati," je dejal.
Oglasil se je tudi Iran in Katar ter sosednje zalivske države pozval k dialogu. "Rešitev razlik med državami v regiji, vključno s trenutnim problemom med Katarjem in tremi sosedami, je mogoče le s političnimi in mirnimi metodami ter dialogom med stranmi," je v izjavi zapisalo iransko zunanje ministrstvo.
Ločeno je tudi koalicija držav pod vodstvom Savdske Arabije, ki se že dve leti bojuje proti upornikom v Jemnu, sporočila, da Katar ni več dobrodošel v njenih vrstah, češ da podpira teroristične organizacije. V okviru koalicije je Katar poslal svoja vojaška letala v pomoč pri obstreljevanju hutijskih upornikov.
Kot je dejal Tillerson, ne pričakuje, da bo to imelo "pomembnejši učinek" na boj proti terorizmu tako regionalno kot globalno.
Današnje naznanilo več arabskih držav se je zgodilo manj kot mesec dni po obisku predsednika ZDA Donalda Trumpa v Savdski Arabiji, kjer je pozval k enotni fronti muslimanskih držav proti ekstremizmu. Sledi tudi več tednom vse večjih napetosti med Doho in sosednjimi državami.
Kriza bi lahko imela širše posledice, ne le za Katar in njegove prebivalce, temveč po celotnem Bližnjem vzhodu in celo nekatere zahodne interese. Katar gosti največje ameriško letalsko oporišče v regiji, ki je ključnega pomena za operacije proti Islamski državi. Poleg tega naj bi leta 2022 gostil svetovno nogometno prvenstvo.
Zakaj zaostrovanja?
Gre za enega najhujših zaostrovanj znotraj zalivskih držav, ki so tesne zaveznice ZDA. Spor je posledica poročanja enega od katarskih medijev izpred dveh tednov, ki naj bi objavil kontroverzne komentarje katarskega šejka Tamima bin Hamada al Tanija. Ta naj bi za medije dejal, da ni razlogov za nastrojenost Savdske Arabije do Irana, prav tako naj bi bil naklonjen libanonskem gibanju oziroma paravojaški milici Hezbolah. Katarske oblasti so objavo označile za lažno in jo označile za hekerski napad, a so vse štiri države takrat blokirale katarske medije.
Katar zapustilo več odmevnih predstavnikov Hamasa
Iz Katarja je odšlo več visokih predstavnikov palestinskega gibanja Hamas. Kot je povedal predstavnik Hamasa v Gazi Salah al Bardavil, je bila odločitev o odhodu sprejeta v interesu gibanja, in zanikal poročila, da so bili voditelji izgnani iz te zalivske države, ki se je znašla v sporu s sosednjimi državami zaradi domnevne podpore terorizmu.
Kot je poročal izraelski časnik Haaretz, so katarske oblasti od več Hamasovih voditeljev, med drugim od bivšega člana vojaškega krila Saleha al Arurija in Muse Dudina, zahtevale, da zapustijo državo. S tem ukrepom naj bi zmanjšale pritisk arabskih držav, ki so danes prekinile diplomatske odnose s Katarjem zaradi domnevne podpore terorizmu.
Višje cene nafte
Je pa že jasno, da bo ta ukrep imel posledice na gospodarstvo. Cene nafte so se namreč v današnjem azijskem trgovanju zvišale. Med vlagatelji odmeva predvsem novica, da je bil Katar nepričakovano deležen diplomatske ofenzive. Čeprav diplomatska ofenziva doslej še ni povzročila težav v dobavi nafte, pa se nekateri analitiki bojijo, da bi do tega lahko prišlo v prihodnje
KOMENTARJI (186)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.