Slednji namreč trdijo, da je odlično ohranjeno okostje dinozavra tarbozavra njihova last. Mongolija je dva dni pred začetkom dražbe zahtevala njen preklic, od dražitelja pa, da razkrije, kdo je lastnik okostja in odkod okostje prihaja. Kljub sodni zahtevi dražba ni bila ustavljena in sedem metrov dolgo okostje bližnjega sorodnika tiranozavra rexa je bilo novemu lastniku prodano za milijon dolarjev.
Mongolska vlada opozarja, da so si paleontologi enotni, da okostje dinozavra izvira iz njihove puščave Gobi, ki je eno od najbogatejših najdišč dinozavrovih okostij. Prav zato zahtevajo, da se kupčija razveljavi in da se okostje tarbozavra čim prej vrne v Mongolijo.
Po besedah dražitelja naj bi dinozavrovo okostje v ZDA prepeljali iz skladišča v Veliki Britaniji. O poreklu okostja pa ne želijo razpravljati.
Jasno je, da je zaradi svoje velikosti in odlične ohranjenosti okostje zelo zaželeno. Odvetnik mongolske vlade Robert Painter je medijem dejal, da bo mongolska vlada na sodišču dokazala, da je bilo okostje najdeno prav v puščavi Gobi in je zato v lasti Mongolije, medtem ko dražitelj vztraja, da med ZDA in Mongolijo ne obstajajo zakoni, ki bi prepovedali uvoz dinozavrov iz Mongolije v ZDA.
Kraje fosilov so pogoste, zlasti na Kitajskem in v Mongoliji, opozarjajo strokovnjaki. Zato sta ti dve državi že pred desetletjem sprejeli stroge zakone, ki prepovedujejo nezakonito izkopavanje fosilov in njihov izvoz iz države.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.