''Gre za mafijo; družina vlada kot mafijska družina,'' pravi človek, ki mu je bil nekoč dovoljen vpogled v ožji krog družine al Asad, ki že več kot 40 let vlada Siriji. ''Nihče ne ve, kako natančno delujejo, a gotovo je, da so njihove vrste vedno bolj strnjene.''
Kljub skrivnostnosti, ki obdaja družino, si je sliko o njej mogoče ustvariti iz pogovorov z nekdanjimi sodelavci, uslužbenci veleposlaništev, biografi in iz diplomatskih depeš, ki jih je razkril WikiLeaks, poroča britanski Guardian. Iz vsega vstaja podoba nekoč skromne družine, ki se je s kombinacijo megalomanije in nadutosti brezobzirno dokopala do koruptivne in paranoidne vladavine nad Sirijo.
Leta 1970 pa se je z vojaškim udarom povzpel na oblast. ''Hafez je bil močan in prekanjen in se je dejavno dokopal do oblasti, medtem ko jo je Bašar podedoval,'' pravi analitik iz Damaska, ki ni želel biti imenovan. Skozi leta Hafezove vladavine so postajale vedno jasnejše ambicije, da svoje vodenje Sirije spremeni v družinski posel, piše Guardian. Za naslednika je bil izbran najstarejši sin Basel al Asad, čeden moški, ki je ljubil razkošno življenje in hitre avtomobile ter umrl v prometni nesreči na damaščanski avtocesti.
Tudi biograf družine, ameriški akademik David Lesch se strinja s podobo mafijskega klana. ''Kot Michael Corleone v Botru tudi Bašarju njegov oče ni namenil, da bi ga nasledil na oblasti. Imel je življenje, bil je oftamolog in šele ko je leta 1994 umrl njegov brat, so ga začeli maziliti za naslednika,'' pravi Lesch. Pred prevzemom oblasti je po njegovih besedah tedaj 34-letni Bašar al Asad deloval kot ''normalen in skrben družinski človek''.
A podobnosti med al Asadi in Corleoneji iz sage Boter gredo še dlje. ''Z nasilnim zatrtjem vstaje (ki se je začela marca 2011) je Bašar al Asad morda že postal njegov oče,'' pravi biograf, ki verjame, da so bili Bašarjevi načrti o reformiranju Sirije ob njegovem ustoličenju iskreni. Lesch čas spremembe postavlja v leto 2007, ko je bil Bašar kot edini kandidat znova izvoljen za predsednika.
''Takrat sem videl, kako se ga počasi polašča kult osebnosti. Ta kult je bil skrbno negovan in potreben za preživetje režima. Začel je verjeti lizunom okoli sebe, ki so ga že leta hvalili. In namesto da bi spremenil sistem, kot smo vsi upali, da bo, je sistem spremenil njega,'' je za france24.com povedal Lesch.
Vstaja marca letos oziroma še bolj odziv režima nanjo je nepovratno spodkopal kredibilnost Bašarja al Asada, ki je obljubil resne reforme, a ni izpeljal nobene od njih. Toda prav tako kot v sagi Boter bo morilski aparat moči deloval prav do konca. ''Od začetkov vstaje ni bilo videti nobenih pomembnejših prebegov s strani režima, zaradi česar obstaja resna možnost, da bi se zatrtje vstaje lahko sprevrglo v dolgotrajno državljansko vojno.''
''Najhujši scenarij bi bil, da se opozicija oboroži. To bi dejansko služilo interesom režima, ki je vedno govoril o zarotah in oboroženih bandah,'' je še dejal biograf družine al Asad David Lesch.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.