
Gost dim, ki se dviga zaradi številnih gozdnih požarov v Indoneziji, se tako ta država kot sosednja Malezija srečujeta s številnimi težavami. Tako je vidljivost v mestih minimalna, vse več ljudi se pritožuje zaradi težav z dihali, glavobolov in slabosti, na Borneu, kjer je najhuje, pa so številne šole že več dni zaprte.

Na ulice ni mogoče brez zaščitnih mask, predstavnik lokalnih oblasti pa je povedal, da jih nosijo celo doma. “Povem vam, oči me bolijo. Diham le težko in moje grlo je suho,” je dejal. Težave se pojavljajo tudi v letalskem prometu. Potem ko je letalo s stotimi potniki zaradi slabe vidljivosti zdrsnilo s steze, so več letališč zaprli.

Vsako leto se sicer v sušnem obdobju zaradi požarov na Borneu in Sumatri pojavljajo podobne težave, vendar pa so letos še posebej hude. Malezijski minister za okolje za razmere krivi vlado v Džakarti. Prepričan je, da stori premalo, da bi požare preprečili, njihovi ukrepi naj ne bi delovali. Indonezijski zunanji minister je obtožbe zavrnil, češ da so storili vse, kar je v njihovi moči. “Ničesar več ne moremo narediti. Požarov nismo zanetili namenoma,” je odvrnil.

Okoljevarstvena organizacija Greenpeace trdi nasprotno. Poudarili so, da požari – mnoge od njih naj bi zanetili veliki industrijski koncerni, ki potrebujejo zemljo za plantaže oljnih palm in pridobivanje lesa – naj ne bi ogrožali le milijonov ljudi, ampak tudi ogrožene živalske vrste, kot so orangutani, tigri in azijski sloni.

KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.