Tujina

Dijaki v Trstu zasedli šoli

Trst, 09. 11. 2010 13.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Zaradi reform na področju šolstva so dijaki slovenskih višjih srednjih šol v Trstu v znak protesta zasedli poslopji šol. Dijaki nasprotujejo krčenju sredstev, saj po njihovem mnenju to ogroža šole in znanje.

Dijaki so zasedli dve od štirih slovenskih višjih srednjih šol v Trstu.
Dijaki so zasedli dve od štirih slovenskih višjih srednjih šol v Trstu. FOTO: Reuters

V Trstu so dijaki slovenskih višjih srednjih šol zasedli poslopji dveh šol v znak protesta proti reformam italijanske vlade na področju šolstva, ki utegnejo prizadeti tudi šole s slovenskim učnim jezikom. V Trstu so podobni protesti tudi na več višjih srednjih šolah z italijanskim učnim jezikom.

Slovenci imajo v Trstu štiri višje srednje šole, dijaki pa so se v ponedeljek popoldne po večurnem zborovanju odločili za zasedbo dveh, liceja Prešeren in zavoda Zois, v katerih so se zbrali predstavniki vseh štirih šol. Za ta korak so se odločili, ker "ne bodo tolerirali sedanjih in nadaljnjih ukrepov v okviru reforme, ki nosi ime po italijanski ministrici za šolstvo Mariistelli Gelmini, in predvidenih finančnih krčenj, ki jih predlaga gospodarski minister Giulio Tremonti."

Z letošnjim šolskim letom je začela veljati reforma višjih srednjih šol, o kateri so dijaki prepričani, da ogroža šole in znanje, poleg tega pa vsebuje člene, ki kršijo mednarodne pogodbe in šesti člen italijanske ustave, ki določa, da mora Republika Italija ščititi vse manjšine, med katerimi je tudi slovenska. Dijaki opozarjajo, da Londonski memorandum iz leta 1954 Slovencem na Tržaškem zagotavlja določeno število šol, ki ne sme biti okrnjeno pod nobenim pogojem, medtem ko naj bi nova reforma dosedanje štiri višje srednje šole združila v le dve ravnateljstvi.

Dijaki se pri tem obračajo na Evropsko unijo in Slovenijo s ciljem, da se zaustavi zapiranje slovenskih šol, ki so imensko zabeležene v Londonskem memorandumu. Vztrajajo, da šolske reforme v Italiji ne smejo zajeti slovenskih šol, temveč morajo te dobiti lastno trajno avtonomijo v okviru dežele Furlanije-Julijske krajine (FJK) po zgledu nemških šol na Južnem Tirolskem oziroma francoskih šol v dolini Aoste.

Med cilji je tudi preprečiti, da bi se v prihodnje še bolj zmanjšala sredstva za slovenske šole, ter doseči, da bi EU in Slovenija dejavno podpirali šole s slovenskim učnim jezikom v Italiji in jim pomagali pri uveljavljanju njihovih pravic.

Kdaj se bo zasedba končala, dijaki niso povedali. Vsekakor se nameravajo danes popoldne prek skypa povezati z evropskim poslancem Lojzetom Peterletom, za četrtek pa je napovedan obisk deželnega poslanca stranke Slovenska skupnost (SSk) v parlamentu FJK Igorja Gabrovca. Dijaki nameravajo medse povabiti tudi predstavnike krovnih organizacij Slovencev v Italiji, Slovenske kulturno-gospodarske zveze (SKGZ) in Sveta slovenskih organizacij (SSO).

Iz urada vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu so danes sporočili, da dogajanje v zvezi z zasedbo poslopij dveh šol s strani slovenskih dijakov spremljajo, razumejo pa jo kot gesto širšega protesta proti reformam italijanske vlade na področju šolstva.

Kot so poudarili, je reforma šolstva sicer notranjepolitična zadeva Italije, a treba se je zavedati, da ima vpliv tudi na izobraževalni sistem, v katerega je vključena slovenska manjšina. Manjšinsko šolstvo si zasluži specifično obravnavo in status, zato je potrebno kakršne koli spremembe uveljavljati v dogovoru z manjšino, pri tem pa spoštovati sprejeto zakonodajo, tj. zaščitni zakon za Slovence v Italiji iz leta 2001 ter norme dežele FJK.

Podporo prizadevanjem dijakov po spoštovanju manjšinskih pravic Slovencev v Italiji so izrazili tudi pri Mladinskem svetu Slovenije, nacionalni krovni mladinski organizaciji. Pozdravili so tudi način, s katerim so dijaki izrazili svoja prepričanja, obenem pa so na slovensko vlado naslovili poziv k ukrepanju, so sporočili iz Mladinskega sveta Slovenije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

plutto
09. 11. 2010 19.31
Kot so poudarili, je reforma šolstva sicer notranjepolitična zadeva Italije Tako kot vedno: NAŠI NIČ !!!
karakic
09. 11. 2010 16.53
na drugi strani pa na slovenski obali praktično ni drugih tujih turistov razn italjanov(tud teh je vedn manj)
unja1.m
09. 11. 2010 16.50
trst...to je trieste ,ane ??
felixkp
09. 11. 2010 15.37
Takoj do ureditve enakopravnosti na kao dvojezičnem ozemlju ukinit pravice italijanske narodne skupnosti. V Kopru ne moreš bit prodajalec, če ne znaš italjansko - ker smo na dvojezičnem območju. V Italiji te samo pisano pogledajo, če jih vprašaš parli sloveno??!! Šol -osnovnih in srednjih je tukaj več kot v It, v njih pa večinoma hodijo ne Italijani ampak Slovenski otroci, ter otroci Srbo ali Hrvaške narodnosti?! Imamo ministra za zamejce, ki ga vsi plačujemo. KAJ DELA ŽE CEL MANDAT???!!!!
janez6bbb
09. 11. 2010 15.34
italijanski dijaki imajo več soli v glavi kot slovensko ljudstvo, več kot očitno.
Shpongle
09. 11. 2010 14.38
wow hudo, upam da jim uspe ane