Znana je nova podrobnost o pokrajini na še pred dobrim mesecem dni povsem neznanem svetu – kometu 67P oziroma Čurjumov-Gerasimenko, na katerem je novembra ob izjemnem navdušenju na Zemlji pristal laboratorij Philae. Ta sicer trenutno spi in čaka, da sonce napolni njegove baterije, a kljub temu smo izvedeli nekaj novega o kometu, od nas oddaljenem kar 400 milijonov kilometrov.
Fotografije, ki jih je poslala sonda Rosetta, razkrivajo izjemno razgibano pokrajino na kometu. Nad dolinami, po katerih so raztresene ogromne skale, se dvigajo pečine. Ena od njih je visoka kar 800 metrov, kar je še toliko bolj impresivno, če vemo, da je komet sam širok le štiri kilometre. A kljub temu bi človek padec z nje preživel. Gravitacija je namreč veliko manjša kot na Zemlji.
Rosetta je fotografije poslala že avgusta, a je trajalo kar nekaj časa, preden je nekdo ugotovil, kaj skrivajo. Ta nekdo pa ni bil strokovnjak z Evropske vesoljske agencije (ESA), ki misijo vodi, ampak amaterski astronom Stuart Atkinson iz Velike Britanije.
Rosetta medtem še vedno kroži okoli kometa, tako da se lahko nadejamo novih odkritij. A za zdaj kaže, da najtežje pričakovanega odgovora – na vprašanje, od kod prihaja življenje – še ne bomo dobili. ESA je namreč že analizirala podatke o sestavi ledu na kometu. Ta se ne ujema s sestavo oceanske vode na Zemlji in na podlagi teh ugotovitev sklepajo, da kometi niso izvor življenja na Zemlji.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.