Tujina

DiCarlo: Napredek je viden

Split, 13. 10. 2007 18.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Hrvaška, Albanija in Makedonija pričakujejo, da bodo prihodnje leto v Bukarešti prejele povabilo za članstvo v Nato.

Bodo kmalu izobešene tudi tri nove zastave?
Bodo kmalu izobešene tudi tri nove zastave? FOTO: Z.V.

Države članice Jadranske listine, ki vključuje Hrvaško, Albanijo in Makedonijo, pričakujejo, da bodo na vrhu zveze Nato prihodnje leto v Bukarešti prejele povabilo za članstvo v zavezništvu. To je v Splitu po koncu srečanja Adriatik - Baltik - Atlantik povedala hrvaška ministrica za zunanje zadeve in evropske integracije Kolinda Grabar Kitarović.

Predstavnica ZDA, ki so bile pobudnik in sopodpisnik Jadranske listine, podpisane leta 2003 v Tirani s ciljem vključiti omenjene tri države v Nato, je na srečanju izrazila zadovoljstvo nad izvajanjem potrebnih reform v vseh treh državah. "Dosežki so presegli naša pričakovanja," je dejala namestnica pomočnika ameriške državne sekretarke Rosemary DiCarlo.

Je povabilo zagotovljeno?

Vstop v Nato podpira 52 odstotkov Hrvatov
Vstop v Nato podpira 52 odstotkov Hrvatov FOTO: Reuters

Pri tem ni želela ugibati, ali je povabilo omenjenim trem državam za članstvo v Natu na vrhu v Bukarešti zagotovljeno, temveč je le dejala, da so članice listine "naredile viden napredek". "Nadaljevali bomo svoj angažma pri vzpostavljanju dolgoročne stabilnosti in integracije v Nato. Kot je rekel predsednik George Bush, bomo storili vse, kar je v naši moči, da se iz teh držav naredi najboljše možne kandidate za Nato," je povedala DiCarlova.

Na vprašanje, kaj meni o referendumu za vstop v Nato, pa je odgovorila, da je to "odločitev hrvaške vlade". Po zadnjih raziskavah inštituta GfK na Hrvaškem vstop v Nato podpira 52 odstotkov prebivalcev.

Ugodno poročilo

Namestnik pomočnika generalnega sekretarja Nata za politične zadeve in varnostno politiko Robert Simmons je izrazil upanje, da bo pred vrhom v Bukarešti podano 'ugodno poročilo' o državah kandidatkah. Poudaril je tudi, da države Jadranske listine že zdaj "prispevajo k miru in stabilnosti v svetu".

Na srečanju v Splitu so sodelovali zunanji in obrambni ministri držav Jadranske listine, baltskih držav in držav, ki sodelujejo v Natovem programu Partnerstvo za mir. Tokrat so se srečali tretjič.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User242283
14. 10. 2007 15.52
Ja, srpko, če bo nato okoli in okoli kalamegdana in srbi sami s svojimi pravljicami, potem bo res mogoče na balkanu mir.
User231190
14. 10. 2007 13.57
Sprejem teh drzav v nato je dobro za balkan. Na teh prostorih nikoli ne bo več vojn.
User207853
13. 10. 2007 23.57
Čeprav se delate norca iz njih, imajo lovce in mornarico z malo več kot samo barkačo in jadrnico...torej se lahko v brk smejimo 'ehjavčevi' vojski, ki ne premore niti dobre plače za vojaka. Dejstvo pa je da rabi NATO kanon-futer za kakšen Iran, libanon ali pa Kongo.
User265568
13. 10. 2007 23.43
Pa kaj te motijo Šiptarji? Oni imajo najbolj ipopolnjeno tehniko frač. S tem bodo zelo povečali obrambno moč Nata. Pa še privarčevalo se bo, ker je strelivo naravnega izvora.
User110436
13. 10. 2007 19.26
Samo Albanezov prosim ne:)