
Države članice Jadranske listine, ki vključuje Hrvaško, Albanijo in Makedonijo, pričakujejo, da bodo na vrhu zveze Nato prihodnje leto v Bukarešti prejele povabilo za članstvo v zavezništvu. To je v Splitu po koncu srečanja Adriatik - Baltik - Atlantik povedala hrvaška ministrica za zunanje zadeve in evropske integracije Kolinda Grabar Kitarović.
Predstavnica ZDA, ki so bile pobudnik in sopodpisnik Jadranske listine, podpisane leta 2003 v Tirani s ciljem vključiti omenjene tri države v Nato, je na srečanju izrazila zadovoljstvo nad izvajanjem potrebnih reform v vseh treh državah. "Dosežki so presegli naša pričakovanja," je dejala namestnica pomočnika ameriške državne sekretarke Rosemary DiCarlo.
Je povabilo zagotovljeno?

Pri tem ni želela ugibati, ali je povabilo omenjenim trem državam za članstvo v Natu na vrhu v Bukarešti zagotovljeno, temveč je le dejala, da so članice listine "naredile viden napredek". "Nadaljevali bomo svoj angažma pri vzpostavljanju dolgoročne stabilnosti in integracije v Nato. Kot je rekel predsednik George Bush, bomo storili vse, kar je v naši moči, da se iz teh držav naredi najboljše možne kandidate za Nato," je povedala DiCarlova.
Na vprašanje, kaj meni o referendumu za vstop v Nato, pa je odgovorila, da je to "odločitev hrvaške vlade". Po zadnjih raziskavah inštituta GfK na Hrvaškem vstop v Nato podpira 52 odstotkov prebivalcev.
Ugodno poročilo
Namestnik pomočnika generalnega sekretarja Nata za politične zadeve in varnostno politiko Robert Simmons je izrazil upanje, da bo pred vrhom v Bukarešti podano 'ugodno poročilo' o državah kandidatkah. Poudaril je tudi, da države Jadranske listine že zdaj "prispevajo k miru in stabilnosti v svetu".
Na srečanju v Splitu so sodelovali zunanji in obrambni ministri držav Jadranske listine, baltskih držav in držav, ki sodelujejo v Natovem programu Partnerstvo za mir. Tokrat so se srečali tretjič.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.