Številne skrajne desničarske stranke Evropskega parlamenta so napovedale, da si bodo prizadevale za referendum o vstopu Turčije v Evropsko unijo. To so sklenile na dvodnevnem srečanju na Dunaju, ki so se ga udeležile avstrijska Svobodnjaška stranka, belgijska Stranka za flamske interese, švedski Demokrati, danska Ljudska stranka in tudi druge stranke, ki jih skrbi položaj EU po sprejeti lizbonski pogodbi.
Prav turško vstopanje v povezavo je bila glavna tema srečanja. Pogovori med Ankaro in Brusljem o tej temi so se začeli leta 2005, a zaradi spora glede Cipra niso pretirano napredovali, hkrati pa je vzrok za to tudi nasprotovanje Francije in Nemčije.
Predsednik Avstrijske svobodnjaške stranke Heinz-Christian Strache je posvaril pred vstopom Turčije v Evropsko unijo, pri tem pa napovedal, da bodo njegova in ostale sorodne stranke sprožile vseevropsko pobudo za preprečitev vstopa Ankari. "Evropa bo stopila na popolnoma napačno pot, če bodo v EU sprejete neevropske države," je dejal. Nadaljeval je, da bi to pomenilo konec Evropske unije in začetek evrazijsko-afriške unije, ki bi bila v popolnem nasprotju z evropskimi mirovnimi projekti, zato bi to morali po njegovih besedah preprečiti.
Lizbonska pogodba, ki velja za novo ustavo EU, je v veljavo stopila decembra lani. V njej je med drugim tudi zapisano, da bi bilo treba sprejeti zakonodajo, ki bi Evropski komisiji nalagala, da upošteva peticije, ki jih podpiše najmanj milijon državljanov članic, a zakonodaja na tem področju še ni bila sprejeta.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.