
V Južnoafriški republiki (JAR) danes obeležujejo deseto obletnico demokracije v državi. 27. aprila 1994 je namreč začela veljati prehodna ustava JAR, s katero se je končala 342 let trajajoča vladavina bele manjšine v državi. Na prvih parlamentarnih volitvah, na katerih so lahko sodelovali državljani vseh ras, je takrat z 62,65 odstotka glasov zmagal ANC. Parlament je 9. maja 1994 za predsednika izvolil voditelja ANC Nelsona Mandelo, ki je za zasluge pri odpravi apartheida skupaj z nekdanjim predsednikom JAR Frederikom de Klerkom leta 1993 prejel Nobelovo nagrado za mir.
Mbeki drugič izbran za predsednika
61-letni Mbeki je bil drugič izbran za predsednika JAR, potem ko je njegov Afriški narodni kongres (ANC) na splošnih volitvah 14. aprila prejel veliko večino glasov. Slovesnosti na sedežu vlade v Pretorii se je udeležilo kakih 50 voditeljev držav in vlad, večinoma iz Afrike.
Med udeleženci slovesnosti so bili med drugim gabonski predsednik Omar Bongo, predsednik Demokratične republike Kongo Joseph Kabila, nigerijski predsednik Olusegun Obasanjo in zimbabvejski predsednik Robert Mugabe, ki so ga pozdravile resnične ovacije množice, ki je spremljala slovesnost.