Znanost in tehnologija

Deseta obletnica začetka revolucije v mobilni telefoniji: kako trgovine z aplikacijami obračajo milijarde?

Washington, 08. 07. 2018 14.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
L.Š./STA
Komentarji
4

Ko je Apple leta 2007 predstavil prvi iphone, je dodobra zaznamoval prihodnji razvoj mobilne telefonije. Velikokrat spregledano dejstvo pa je, da se je revolucija dejansko začela z odprtjem Applove trgovine z aplikacijami leto kasneje. Od tedaj so razvijalci programov prejeli že več kot 100 milijard ameriških dolarjev. Čeprav na trgu pametnih telefonov prevladujejo naprave s sistemom Android, pa Applovi uporabniki za aplikacije zapravijo več denarja.

Da je iphone v mobilni telefoniji začrtal novo smer, je neizpodbitno. A pogosto se pozabi, da se je revolucija začela šele z odprtjem trgovine z aplikacijami App Store - platformo, prek katere lahko razvijalci pošiljajo svoje programe na pametne telefone. Desetletje kasneje se prek teh trgovin obračajo milijarde dolarjev.

Od peščice spletnih aplikacij do odprtja trgovine App Store

Ko je Apple leta 2007 predstavil prvi iphone, je njegov prvi mož Steve Jobs še sam odločal, s katerimi aplikacijami bo naprava razpolagala. V prvem letu so imeli tako iphoni nameščeno le peščico Applovih aplikacij, ki jih ni bilo mogoče posodabljati. Vsi drugi ponudniki pa so lahko na telefone pošiljali le spletne aplikacije, ki so se pravzaprav poganjale v spletnih brskalnikih. To se je spremenilo 10. julija 2008, ko je Apple odprl trgovino App Store. 

Se še spominjate, kako je izgledal prvi iphone? Od njegove prve predstavitve je minilo 11 let.
Se še spominjate, kako je izgledal prvi iphone? Od njegove prve predstavitve je minilo 11 let. FOTO: AP

Poslovni model je bil naslednji: pri plačljivih aplikacijah je bil Apple upravičen do 30 odstotkov denarja, da je lahko financiral delovanje platforme App Store, kot je na predstavitvi pojasnil Jobs. Od tedaj so razvijalci programov prejeli že več kot 100 milijard dolarjev. To pomeni, da se je tudi v Applovo blagajno steklo več kot 40 milijard dolarjev. 

Tehnološki velikan Apple je v zadnjih desetih letih na račun spletnih aplikacij zaslužilo več kot 40 milijard dolarjev. 
Tehnološki velikan Apple je v zadnjih desetih letih na račun spletnih aplikacij zaslužilo več kot 40 milijard dolarjev.  FOTO: Reuters

Kritike na račun posebne kontrole nad aplikacijami

Jobs sprva odprtju iphonov za namestitev aplikacij naj ne bi bil naklonjen, deloma zaradi varnostnih pomislekov. Zahteva, da morajo zaradi tega vse aplikacije skozi posebno kontrolo, je zato pogosto deležna kritik, da gre za cenzuro, vendar pa je Applu tudi pomagala, da je z nekaj redkimi izjemami uspel obdržati stran od platforme prikrito zlonamerno programsko opremo.

Podobno strogo kontrolo ima sicer tudi trgovina z aplikacijami Play Store, ki jo pri konkurenčnem operacijskem sistemu za pametne telefone Android upravlja Google.

Google je s svojo trgovino Play Store lani po številu prenosov aplikacij sicer vodil, vendar pa je dve tretjini prihodkov pobral Apple.
Google je s svojo trgovino Play Store lani po številu prenosov aplikacij sicer vodil, vendar pa je dve tretjini prihodkov pobral Apple. FOTO: Reuters

Applovi uporabniki: za aplikacije zapravijo več denarja kot pa uporabniki Play Stora

Kar se v zadnjih letih ni spremenilo, pa je, da Applovi uporabniki za aplikacije zapravijo več denarja kot pa uporabniki naprav s sistemom Android, ki sicer na trgu pametnih telefonov prevladujejo. Po izračunih analitskega podjetja App Annie je Google s svojo trgovino Play Store lani po številu prenosov aplikacij sicer vodil z razmerjem 70 proti 30 odstotkov, vendar pa je dve tretjini prihodkov pobral Apple.

In pri App Annie ne pričakujejo, da bi se rast ustavila: samo leta 2022 naj bi uporabniki v Applovi trgovini App Store pustili več kot 75 milijard dolarjev, napovedujejo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Bananistanec
09. 07. 2018 09.23
+1
Pravilno da imajo oboji nadzor nad aplikacijami, narobe da imajo aplikacije nadzor nad nami
retropil
09. 07. 2018 08.57
+3
Zakaj takšna razlika v zapravljanju za aplikacije? Ker na androidu je praktično 90% stvari zastonj, pri applu pa ravno obratno. Glede na to, da vsem ne more biti vse všeč. še hvala bogu da imamo izbiro.
A si ti mal bogi
09. 07. 2018 08.46
+1
Kdor da jurja za telefon nima kaj jamrat.
Uporabnik443897
09. 07. 2018 08.10
+0
To smo mi Apple feni, ga ni čez jabolko, pa čeprav je OBGRIŽENA.😁😁😁