
Stranke, ki so se zbrale na pobudo sunitskega politika Adnana Pačačija, nekdanjega kandidata za iraškega predsednika, so ocenile, da bi bilo volitve dobro preložiti, dokler se varnostne razmere v državi ne izboljšajo. Stranke v sporočilu pozivajo k preložitvi volitev za šest mesecev in poudarjajo, da težave in teroristična dejanja, kot tudi nezadostne priprave na upravni, tehnični in politični ravni, zahtevajo ponovno preučitev datuma volitev.
Poleg Alavijevega gibanja Narodni sporazum, so sporočilo podpisale še Pačačijev Zbor neodvisnih demokratov, ki ga v iraški vladi zastopa minister za načrtovanje in elektriko Mahdi al Hafez, Iraška islamska stranka Mohsena Abdela Hamida, Narodna demokratska stranka Nasirja Šaderčija, Arabsko socialistično gibanje in stranka Uma. Med podpisniki uradnega sporočila sta tudi glavni kurdski stranki, Demokratična stranka Kurdistana Masuda Barzanija in Domoljubna unija Kurdistana Džalala Talabanija. Iraška komunistična stranka, ki je sicer sodelovala na srečanju omenjenih strank, pa sporočila ni podpisala, saj zahteva nadaljnje pogovore.
Iraške oblasti so doslej trdile, da vztrajajo pri organizaciji volitev na načrtovani datum. Pri 30. januarju so vztrajali tudi šiitski verski voditelji, ki so Iračane pozivali k množični udeležbi na volitvah.
Grožnjam ni videti konca

Neka islamska spletna stran je objavila sporočilo, v katerem so uporniki v Faludži napovedali preoblikovanje svojih sil ter obnovitev napadov na ameriške in iraške vojake. Pristnosti sporočila ni potrdil še nihče, v njem pa uporniki iz Faludže, kjer so ameriške in iraške sile 8. novembra začele obsežno operacijo, med drugim zatrjujejo, da "želijo tistim mudžahidom, ki so prodali Irak, dati lekcijo".
V Faludži pa po besedah ameriške vojske ne bo več prišlo do večjih spopadov. Ameriški marinci so do zdaj preiskali več kot 50.000 hiš, kar je polovica vseh objektov v mestu. Še vedno je slišati manjše poulične spopade marincev s skupinami upornikov. Iraška vlada trdi, da je bilo od začetka ofenzive ubitih okoli 2000 oboroženih privržencev nekdanjega dikatorja Sadama Huseina in pripadnikov teroristične skupine Al Zarkavija. Zajeli so okoli 200 upornikov in 1400 moških, ki so se predali kot civilisti. Zaradi bojev so številne zgradbe uničene ali poškodovane, zato so Združene države za obnovo Faludže namenile 50 milijov dolarjev. Tolikšen znesek je obljubila tudi iraška vlada.
Sadamovi privrženci so se povzpeli
Iraška vlada pa se je odločila ponovno sprožiti pregon nekdanjih članov stranke Baas, potem ko je odkrila, da so se nekateri med njimi uspeli povzpeti na nekaj ključnih položajev v novi iraški varnostni strukturi. Tako naj bi si nekdanji člani stranke bivšega iraškega voditelja Sadama Huseina zagotovili položaje v narodni gardi, policiji in na notranjem ministrstvu, nekateri pa naj bi teroriste oskrbovali s pomembni informacijami, je povedal predstavnik t.i. odbora za debaasifikacijo Sami al Askari.
Odbor za debaasifikacijo je maja lani ustanovil nekdanji ameriški civilni upravitelj Iraka Paul Bremer, potem ko so razpustili stranko Baas. Ukvarja se s tem, kako iz iraške uprave odstraniti nekdanje zveste privržence Sadama Huseina. Odbor, ki ga vodi Ahmed Čalabi, je doslej izključil 30.000 uslužbencev, med katerimi jih je več kot 12.000 po dodatnem izobraževanju ponovno zaposlil v državni upravi.
Nasilje se nadaljuje

Med vojaško akcijo v Faludži, kjer sta padla v zasedo, sta bila v četrtek ubita ameriška marinca, trije pa ranjeni, je sporočil predstavnik ameriške vojske, generalpolkovnik John F. Sattler.
Ameriška vojska je v mestu Mosul na severu Iraka in v bližnjem Tal Afarju medtem odkrila še 13 trupel, skupno pa v minulem tednu že 35. Enajst so jih že uspeli identificirati, gre pa za pripadnike iraških varnostnih sil.
V južnem iraškem mestu Bakuba je odjeknila eksplozija avtomobila bombe, ko se je mimo peljal konvoj ameriške vojske. Ranjeni so bili štirje iraški civilisti. V Kirkuku je bil danes ubit iraški policist, trije so bili ranjeni, ko jih je iz zasede napadla skupina oboroženih moških.