Poskusno metodo zdravljenja je razvila britanska ekstremistična skupina pod okriljem Ministrstva za pravosodje januarja lani, poročajo britanski mediji.
Kot poročajo viri, je terapija del razširjene strategije za borbo proti islamskemu ekstremizmu v britanskih zaporih, kjer je okoli 90 muslimanskih zapornikov, ki služijo kazen zaradi terorističnih prekrškov. Ministrstvo se namreč boji, da se bosta njihovo nasilje in interpretacija Islama širila, če ne bodo ukrepali. V zaporih je namreč okoli enajst odstotkov muslimanov, iz leta v leto pa se jih spreobrne še več. Oblasti predvidevajo, da gre pri nekaterih spreobrnitvah za prisilo ali željo po spremembi svoje usode.
Neimenovani vir je povedal, da v preteklosti muslimani v zaporih niso bili 'frajerji', in medtem ko so bili nekoč osamljeni in ranljivi, dandanes pridno telovadijo. In prav zaradi tega je zelo pomembno, da se njihovi politični in verski pogledi ne širijo, je še dodal. ''Nimamo dokazov, da se to dogaja, vendar tudi nimamo dokazov, da do tega ne prihaja. Zavedati se moramo te možnosti in ustrezno ravnati.''
Psihologi so skupaj z ekstremistično skupino več mesecev preiskovali različne poti deprogramiranja pripadnikov džihada. Nameravali so uporabiti kognitivno-vedenjsko metodo, ki temelji na predpostavki, da je s pomočjo spreminjanja zaznav in odnosov vedenje neke osebe lahko spremeniti. Eden izmed virov je povedal: ''Jasno je, da ne bo delovalo pri vseh. Vendar je naš pogled na ekstremizem tak, da središča, torej visokih voditeljev, ne bomo spreminjali. Zelo učinkovito pa bi lahko bilo pri drugih pripadnikih.'' Nek drug vir pa je povedal, da se ''bomo osredotočili na zaščito javnosti in na zmanjševanje nevarnosti, da bi prestopniki škodili drugim. Gre za zaustavitev nevarnosti.''
Terapevti bodo z zaporniki delali individualno, medtem ko bo terapija pomagala upravi zapora določiti, ali bi zapornik še vedno lahko bil nevaren, če bi ga izpustili na prostost.
Uslužbence zapora bodo tudi izurili, da bodo prepoznali znake ekstremizma, vendar – kot je povedal nek vir – velika večina muslimanov noče imeti opravka s terorizmom.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.