Objavljene depeše na WikiLeaksu so osramotile številne svetovne politike. Več tisoč objav depeš razkriva osebne lastnosti, razmišljanje in obnašanje voditeljev držav. V eni od depeš ZDA poročajo o korupciji v Afganistanu, ki je zelo razširjena tudi v najvišjih krogih. Ameriško veleposlaništvo v Kabulu je januarja letos v depeši zapisalo, da zgolj en afganistanski minister ni osumljen korupcije in nepotizma.
ZDA imajo pomisleke tudi glede afganistanskega predsednika Hamida Karzaja. Ta naj bi pomilostil okoli pet obmejnih policistov, ki so jih zalotili z okoli sto kilogrami heroina. Nad Karzajem naj bi bili obupani tudi drugi diplomati. Tako naj bi neki britanski diplomat tožil nad "vse večjo frustracijo" zaradi afganistanskega predsednika, avstralski diplomat pa je menil, da Karzaj "ignorira realnost". Že pred dnevi so mediji objavili depešo, ki Karzaja označuje za šibko osebnost.
Afganistanski štiristopenjski model korupcije
Neki predstavnik afganistanske vlade je osuplemu ameriškemu diplomatu pojasnil "štiristopenjski model" korupcije v Afganistanu. Po njem pri vsakem ameriškem projektu za obnovo Afganistana večkrat pospravijo denar v svoje žepe, denimo ob razpisu gradbenega projekta, pri naročilu, med gradnjo in na koncu ob odprtju objekta.
Podkupovanje je v državi pod Hindukušem tako razširjeno, da je iskanje "poštenih partnerjev" skorajda misija nemogoče. New York Times kot primer korupcije navaja, da je ministrstvo za promet v Kabulu na leto od davka na tovorna vozila dobilo okoli 200 milijonov dolarjev, a je od tega vlada dobila le 30 milijonov. Po eni od depeš naj bi med julijem in septembrom letos preko letališča v Kabulu v Dubaj odnesli 190 milijonov dolarjev.
Španski tožilci ščitili ameriške vojake?
Leta 2003 so ameriški vojaki izstrelili tankovsko raketo v hotel v Bagdadu. Takrat sta umrla tudi snemalec španske televizije Telecinco Jose Couso in njegov kolega Taras Protsyuk, ki je snemal za tiskovno agencijo Reuters. Po tem incidentu so se španski tožilci dogovarjali z ameriškimi diplomati, kako naj zaščitijo ameriške vojake, ki so sprožili incident, kažejo dokumenti, ki jih je objavil WikiLeaks. Zdaj se je družina umrlega španskega snemalca odločila, da od španskih oblasti zahteva, ali so takratni tožilci res popustili ameriškim diplomatom in zaščitili ameriške vojake pred roko pravice.
Berlusconi naj bi zaslužil s plinovodi
Italijanski premier Silvio Berlusconi naj bi imel po navedbah ene izmed diplomatskih depeš, ki jih je v zadnjih dneh razkrila spletna stran Wikileaks, zasebne finančne koristi v poslih med ruskim Gazpromom in domačim Enijem. Berlusconi, ki se prav danes mudi na obisku v Moskvi, je obtožbe že zanikal.
Ruski premier Putin naj bi Berlusconiju obljubil odstotke od dobička pri izgradnji vseh plinovodov, ki bi jih skupaj zasnovala energetska velikana Gazprom in Eni. Kot je razbrati iz depeše, ki jo je iz Rima v ZDA poslal nekdanji ameriški veleposlanik v Italiji Ronald Spogli, so te informacije prišle z gruzijskega veleposlaništva. O tem, da naj bi imel Berlusconi zasebne finančne koristi od energetskih poslov z Rusijo, so Spoglija obveščali tudi viri iz njegove lastne stranke.
Medvedjev: Depeše razkrivajo cinizem ameriške diplomacije
Ruski predsednik Dmitrij Medvedjev je komentiral objave diplomatskih depeš na WikiLeaksu. Vsebina depeš naj bi prikazovala cinizem ameriške diplomacije, kljub vsemu pa naj ne bi vplivale na odnose z Washingtonom.
Ameriški diplomati se posmehujejo tudi ruskemu voditeljskemu paru. Medvedjeva ena od depeš označuje za Robina, Putina pa za Batmana. Putin je že ocenil, da je ta opis "aroganten, nesramen in predrzen".
WikiLeaks začasno umaknjen
Peti dan po objavi četrt milijona dokumentov so spletno stran WikiLeaks zaradi napadov hekerjev umaknili z interneta, zaradi afere pa se je izredno sestal tudi ameriški kongres. Ponudnik gostovanja in domen everydns.net s sedežem v ZDA je WikiLeaksu ponoči ukinil domeno, šest ur kasneje pa je WikiLeaks začel delovati z novo domeno wikileaks.ch.
Tudi francoske oblasti preučujejo, kako bi lahko utišale WikiLeaks. Iščejo način, kako bi prepovedale njihovo gostovanje na francoskih strežnikih, poroča Reuters. WikiLeaks namreč delno gostuje na strežnikih francoskega podjetja OVH, saj je ameriški gostitelj Amazon zavrnil nadaljne sodelovanje z njimi. Sicer pa WikiLeaks zatočišče išče v Švici. Kako se bo ta država odzvala, še ni znano.
Objave WikiLeaksa lahko spremljate na naslednjem naslovu!
Resnične obtožbe ali poskusi diskreditacije?
Odvetnik Julijana Assanga je sporočil, da se njegov klient ne bo predal švedskim oblastem, ki ga iščejo na podlagi obtožnice o spolnem nadlegovanju. Assange je že pred meseci dejal, da obtožbe ne držijo in da gre za še en poskus njegovih nasprotnikov, da se ga "znebijo“. Danes je tudi sporočil svoje mnenje, da tuje sile pritiskajo na Švedsko, da je sprejela takšno odločitev, kot jo je. Sporna dejanja mu očitata dve ženski, ki naj bi delali kot prostovoljki za WikiLeaks, poročajo tuji mediji. Trenutno naj bi se Assange skrival nekje na Otoku, dejal pa je tudi, da se bo boril proti njegovi izročitvi v švedske roke.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.