
Po tem, ko je generalni sekretar ZN Kofi Annan danes končal svoj tridnevni obisk na Cipru z besedami, da je s svojo misijo v Atenah, Ankari in Nikoziji "zelo zadovoljen", je voditelj ciprskih Turkov Rauf Denktaš že ocenil, da je Annanov načrt propadel. V pogovoru za turški program ameriške televizije CNN je namreč Denktaš na vprašanje, ali bi bilo po njegovi oceni načrt ZN treba opustiti, odgovoril pritrdilno, ter napovedal nov mirovni načrt.
Annan je napovedal, da ZN nameravajo opustiti svoja prizadevanja za združitev Cipra če se bo ena od sprtih strani odločila zavrniti načrt ZN za rešitev ciprskega vprašanja. To bi bila velika škoda, saj je bilo v načrt vloženega veliko truda, in nisem prepričan, da se bo podobna priložnost kmalu, če sploh kdaj, je še povedal Annan.
Annan: Načrt ZN je uravnotežen
Načrt ZN za združitev Cipra je pošten in uravnotežen, je zatrdil Annan ter ponovno pozval tako ciprske Grke kot Turke, naj priložnost izkoristijo. Generalni sekretar je izrazil tudi zadovoljstvo z dejstvom, da sta tako novoizvoljeni predsednik Cipra, Tasos Papadopulos, kot tudi Denktaš pristala na ponoven sestanek z njim, in sicer 10. marca v Haagu. Voditelja naj bi mu v Haagu dokončno odgovorila, ali sta pripravljena 30. marca v obeh delih razdeljenega Cipra izvesti ločena in istočasna referenduma o načrtu ZN ali ne.
Denktaš je svoje nasprotovanje tej Annanovi zahtevi izrazil že po pogovorih z Annanom in Papadopulosom. "Izvedba referenduma o načrtu ZN za združitev otoka ne bi bila korektna ne demokratična," je izjavil Denktaš, grška vlada pa je njegovo nasprotovanje ocenila kot spodkopavanje procesa za združitev od leta 1974 razdeljenega otoka.

Tudi Evropska komisija je danes izrazila upanje, da bosta obe sprti strani na Cipru Annanov načrt sprejeli in 10. marca pristali na zahtevo o razpisu ločenih referendumov. Ob tem je zagotovila, da težav s pripravami na podpis pristopne pogodbe vseh desetih novih članic Evropske unije, vključno s Ciprom, 16. aprila v Atenah kljub podaljšanju končnega roka z 28. februarja na 10. marec ne bo. Tiskovni predstavnik Komisije je zatrdil, da so ves čas v tesnem stiku z ZN, da se pridružujejo vsem njihovim pobudam ter da so na določeno podaljšanje roka za sprejetje načrta ZN računali.
Ciprski Turki in Grki morajo namreč dogovor o prihodnosti Cipra doseči čimprej, tako da bo mogoče na razdeljenem otoku izvesti ločena referenduma o vključitvi v EU še pred 16. aprilom, ko naj bi Ciper podpisal pristopno pogodbo. Otok bi lahko tako v EU vstopil združen, v nasprotnem primeru pa bodo v unijo sprejeli le južni, mednarodno priznani grški del otoka.
Načrt ZN, katerega cilj je končati 29 let trajajoči ciprski spor, predvideva ureditev Cipra po modelu Švice, pri čemer bi varnost na Cipru poleg Grčije in Turčije zagotavljala tudi Velika Britanija. Po poročanju ciprskih časnikov načrt ZN med drugim predvideva, da na otoku ostane 6000 tako grških kot turških vojakov, Turčija pa naj bi vztrajala pri zahtevi, da obdrži na Cipru 10.000 svojih vojakov, na kar grška stran ne želi pristati.