
Kot je še po danes objavljenih izjavah časnika Milliyet še dejal Denktaš, bo zahteval sklic referenduma o načrtu ZN, če bo izpostavljen prevelikemu pritisku. Obenem je dejal, da bo prekinil pogajanja, če bo njegovo ljudstvo podprlo omenjeni načrt. "Če se bo moje ljudstvo odločilo za načrt ZN, bom parlamentu dejal, naj izbere koga drugega za njegov podpis. Podpis takega načrta kot je zdaj, bi bil v nasprotjo z mojo vestjo,” je še dejal Denktaš. Poleg tega je ZN in generalnega sekreterja ZN Kofija Aannana obtožil pristranskosti, kar naj bi mu oteževalo pogajanja.
Ciper po vzoru Švice?
Annan v svojem načrtu predlaga oblikovanje nove države na Cipru, in sicer po švicarskem modelu federacije. Predvideva tudi, da bi obseg ozemlja na otoku, ki ga nadzirajo ciprski Turki, s sedanjih 37 odstotkov zmanjšali na 28 odstotkov.
Ciper je od vdora turške vojske na severni del otoka od leta 1974 razdeljen na dva dela, z Evropsko unijo pa se je pogajal le južni, grški del. EU je sicer že na vrhu v Helsinkih leta 1999 sprejela odločitev, da bo Ciper lahko postal član povezave ne glede na to, ali bo medtem rešeno ciprsko vprašanje, vendar pa bi petnajsterica raje videla, če bi lahko medse sprejela združen otok.