
Zavlačevanje glasovanja o nominaciji Johna Boltona za veleposlanika ZDA pri Združenih narodih (ZN), bo trajalo vsaj do konca meseca, saj se bo prihodnji teden v senatu začela "bitka" med demokrati in republikanci glede potrjevanja kandidatov na zvezne sodniške položaje.
Od bitke za sodnike bo odvisna tudi Boltonova usoda, čeprav večina analitikov meni, da bo potrjen, ker bodo zmerni republikanci spor z Belo hišo raje tvegali pri zanje politično bolj pomembnih sodnikih.
Ameriški predsednik George Bush je v začetku leta ponovno poslal v senat kandidature sedmih spornih sodnikov, ki so jih demokrati v prejšnjem mandatu blokirali, ker so po njihovem mnenju preveč desničarski glede pravic žensk, črncev, delavcev in varstva okolja. Demokrati v postopku imenovanja sodnikov grozijo s filibustrom, proceduralnim postopkom zavlačevanja z neskončno razpravo, dokler ne poteče čas za glasovanje o kandidatu ali temi, in ki ga je moč razbiti le s 60 glasovi večine.

Republikanci imajo v senatu 55 sedežev, demokrati 44, en senator pa je neodvisen. Vodja republikancev Bill Frist iz ameriške zvezne države Tennessee zato grozi z odpravo filibustra, ki je bil oblikovan z namenom zaščite pravic senatne manjšine, kar lahko storijo le z 51 glasovi večine. Taka poteza je tvegana, saj republikanci ne bodo večno na oblasti. Zato je precej zmernejših republikancev proti ali pa omahujejo glede odvzema pravice do filibustra.
Izid spora o sedmerici spornih sodnikov bo zelo pomemben, saj demokrati brez filibustra ne bodo mogli z ničemer vplivati na Bushevo izbiro novih članov vrhovnega sodišča, ki ima v rokah škarje in platno usmeritve ameriške družbe.
Pritisk na zmerne republikance iz Bele hiše je ogromen, kar je na svoji koži občutil senator slovenskega rodu iz Ohia George Voinovich, ki ni hotel glasovati za potrditev Boltonove kandidature. Bolton bo zdaj nekaj časa v ozadju prerekanj glede sodnikov in filibustra, demokrati pa bodo čas porabili za prepričevanje kolegov iz nasprotne stranke, da je bila Busheva izbira slaba in v nasprotju z ameriškimi interesi.

Ost demokratske kampanje proti Boltonu bo usmerjena v State Department, ki ga je vodja demokratov v odboru za mednarodne odnose Joseph Biden v četrtek ostro napadel, ker ni dobil vseh zahtevanih informacij glede domnevnega Boltonovega vohunjenja za ideološkimi nasprotniki v administraciji. State Department je samovoljno določil, katere dokumente bodo senatorji dobili, in Biden je jezno trdil, da so kršili ustavo, ker lahko le senat pove, kaj je relevantno za njegovo preiskavo.