Guverner ameriške zvezne države Illinois Rod Blagojevich je v torek na izpraznjeni sedež Baracka Obame v zveznem senatu imenoval 71-letnega temnopoltega nekdanjega pravosodnega ministra Illinoisa Rolanda Burrisa. Demokratski senatorji in novoizvoljeni ameriški predsednik Obama so imenovanje že zavrnili in večkrat poudarili, da bodo glasovali proti imenovanju Burrisa.
Blagojevich je s to potezo še enkrat dokazal, da se ga ne bo enostavno znebiti, čeprav je povsem izgubil kredibilnost po aretaciji v začetku meseca, ko so ga prijeli tudi zaradi tega, ker je poskušal Obamov sedež v senatu prodati najboljšemu ponudniku.
Imenovanje začasnega senatorja, ki bo na položaju do naslednjih volitev, je v pristojnosti guvernerja in demokrati želijo, da Blagojevich odide s položaja, naslednika Obame pa imenuje demokratski podguverner Patrick Quinn, tako da bi sedež ostal v rokah demokratov. Blagojevich noče odstopiti, republikanci pa zahtevajo posebne volitve, na katerih lahko zmaga tudi njihov kandidat. Po imenovanju Burrisa na izpraznjeni sedež Obame je Quinn dejal, da je ta poteza Blagojevicha žalitev prebivalcev njegove države, ker ima guverner nečiste roke.
Burrisa najverjetneje ne bo v senatu
Blagojevich je prebrisano imenoval temnopoltega politika, ki mu je malce nerodno nasprotovati, vendar pa so senatni demokrati to storili, čeprav Burris ni vpleten v Blagojevicheve pretekle kupčije. V torek je na novinarski konferenci imenovanje z veseljem sprejel.
Blagojevich je dejal, da naj ljudje Burrisa, ki je "dober in pošten mož", ne povezujejo z obtožbami proti njemu, ker menda gre za Burrisa in ne za Blagojevicha. Burris se je doslej že trikrat neuspešno potegoval za položaj guvernerja Illinoisa, nazadnje prav proti Blagojevichu, in kot politik seveda priložnosti za napredovanje v karieri ne namerava zamuditi, čeprav povezava z obtoženim Blagojevichem v tem trenutku ni koristna.
Burris najverjetneje ne bo šel v senat, tako kakor tudi kdor koli drug ne, ki ga bo imenoval Blagojevich. Državni sekretar Illinoisa Jesse White je nemudoma sporočil, da imenovanja ne bo potrdil, senatni demokrati pa so v pismu sporočili, da ne bodo sprejeli medse nikogar, ki bi ga imenoval Blagojevich. Guvernerju so priporočili, naj kaj takšnega več ne dela, ker samo škodi kandidatom in prebivalcem Illinoisa. Demokrati so izrazili obžalovanje, da je Blagojevich to storil, kljub nasprotnim prošnjam 50 zveznih demokratskih senatorjev in javnih uslužbencev Illinoisa. Opozorili so, da nihče, ki ga imenuje Blagojevich, ne bo mogel učinkovito zastopati prebivalcev Illinoisa in ga demokrati tudi ne bodo sprejeli v senat. Senatorji imajo namreč pravico, da zavrnejo imenovane kolege.
Obama se strinja z odločitvijo
Novoizvoljeni predsednik ZDA Barack Obama je podal izjavo v istem tonu. Burrisa je sicer označil kot dobrega človeka in javnega uslužbenca, vendar pa je opozoril na mnenje demokratov v senatu, ki ne bodo sprejeli medse nobenega, ki bi ga imenoval guverner, ki je obtožen prodaje tega istega senatnega sedeža. "Strinjam se z odločitvijo senatnih demokratov," je sporočil Obama, ki je odstopil kot senator kmalu po zmagi na predsedniških volitvah. Tudi senatni demokrati so menili, da je Burris povsem v redu, vendar pa ne gre zanj, ampak za Blagojevicha.
Za demokrate je malce nerodno, ker je Blagojevich našel temnopoltega kandidata, ki bi zamenjal doslej edinega temnopoltega senatorja Obamo. Na novinarski konferenci je z Blagojevichem in Burrisom sodeloval prav tako temnopolti član zveznega predstavniškega doma Bobby Rush, ki je senatorjem sporočil, naj Burrisa ne blokirajo, ker zato ni nobenega razloga. "Mislim, da noben zvezni senator noče biti naveden kot tisti, ki je blokiral imenovanje edinega temnopoltega Američana," je dejal.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.