Na torkovih vmesnih kongresnih volitvah, ki so jih mnogi razglašali za 'najpomembnejše vmesne volitve v sodobni zgodovini', je demokratski stranki uspelo osvojiti večino v predstavniškem domu ameriškega kongresa. V zgodovino pa so se volitve zapisale tudi po rekordnem številu izvoljenih ženskih predstavnic.
Zadnji podatki kažejo, da so demokrati v predstavniškem domu osvojili 222 sedežv, republikanci pa 199. V senatu pa bo sedelo 51 republikancev in 45 demokratov. Rezultati iz vsem zveznih držav še niso znani.
Prevzem predstavniškega doma je pomemben predvsem v luči razmer v ameriški politiki in družbi po zmagi Donalda Trumpa na predsedniških volitvah 2016. Z večino v spodnjem domu kongresa bodo demokrati prevzeli tudi predsedovanje vsem odborom, kar jim bo omogočilo, da sprožijo preiskave proti vladi predsednika ZDA. Med drugim napovedujejo objavo njegovih davčnih napovedi in oživitev preiskave ruskega vpletanja v volitve 2016.
Predsedovanje predstavniškemu domu bo najverjetneje znova prevzela demokratka iz Kalifornije Nancy Pelosi. Ta je že napovedala, da bodo 'gledali pod prste Trumpu', obenem pa je poudarila, da je bilo v ZDA dovolj delitev. "Danes gre za več kot samo za demokrate in republikance. Gre za to, da znova vzpostavimo nadzor in ravnotežje, ki sta zapisana v naši ustavi," je dejala in napovedala, da si bodo med drugim prizadevali za znižanje stroškov za zdravstvo ter pocenitev zdravil na recept ter za vlaganja v infrastrukturo.
In prav vprašanje zdravstva se je na tokratnih vmesnih volitvah izkazalo za najpomembnejše med ameriškimi volivci, temu sledi priseljevanje in šele nato gospodarstvo.
Senat ostaja v rokah republikancev
Kljub nekaterim (optimističnim) napovedim so republikanci zadržali večino v ameriškem senatu. Med najbolj zanimive predvolilne boje za sedež v senatu je zagotovo spadal tisti v Teksasu, ki velja za globoko rdečo zvezno državo in kjer demokrati ne računajo na uspeh. A pozornost ameriških medijev je tokrat pridobil demokrat Beto O'Rourke, ki se je postavil po robu Tedu Cruzu. Ta je na koncu vendarle uspel obraniti svoje mesto v senatu, s čimer so si republikanci zagotovili vsaj 50 sedežev v 100-članskem senatu.
Republikanci so demokratom uspeli odvzeti senatna sedeža v Indiani in Severni Dakoti, po napovedih se jim obeta še izguba senatnih sedežev Floride in Missourija, kar pomeni, da se bo republikanska večina, ki je bila pred volitvami 51 proti 49, verjetno še povečala.
Tesna bitka v zvezni državi Georia
Večina 'novih zvezd' demokratske stranke, kot sta Beto O'Rourke, Andrew Gillum na Floridi je volitve izgubila. Morda največje presenečenje je bilo prav na Floridi, saj je večina javnomnenjskih raziskav zmago napovedovala Gillumu.
Na drugi strani se demokratka Stacey Abrams v Georgii še vedno bori za zmago in ne želi priznati poraza, kljub temu, da zadnji rezultati kažejo, da je osvojila dobrih 48 odstotkov glasov, njen tekmec Brian Kemp pa malo čez 50 odstotkov. A Abrams, za katero je v zadnjih dneh točke nabirala celo Oprah, pravi, da se ne bo predala, dokler ne bo preštet vsak glas.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.