Islamiste v Egiptu je vodja teroristične mreže Al Kaida Ajman al Zavahiri v svojem najnovejšem, približno 15-minutnem sporočilu kritiziral, ker so oblikovali politične stranke in tako podprli vojsko pri strmoglavljenju islamističnega predsednika Mohameda Mursija v začetku julija.
"Ta nasvet dajem vsem, ki so podpirali Mursija, in jim pravim – najprej moramo priznati, da legitimnost ne leži v volitvah in demokraciji, temveč v šariatskem pravu," je poudaril in dodal, da šaria "ne pomeni izvolitve Mursija za predsednika republike, predsednika sekularne ali nacionalistične države".
Al Zavahiri – Egipčan, ki je včasih pripadal militantni egiptovski džihadistični skupini – je bratovščini očital, da je premalo stroga pri uveljavljanju islamskega prava ter da se trudi ustreči Američanom, ki pa kljub temu z njo niso zadovoljni.
"Oni ji niso zaupali, ker niso pozabili slogana bratovščine 'Džihad je naša vojna in smrt na Božji poti je naš najvišji cilj' (...) Bratovščina je zapustila ta slogan, zamenjala ga je s sloganom 'Islam je rešitev', a križarji in sekularisti niso pozabili (...) Kar se je zgodilo, je največji dokaz, da demokratična pot za doseganje islamske vladavine ni uspešna."
Obenem je vodja Al Kaide kritiziral ZDA, saj naj bi z egiptovsko vojsko, sekularnimi skupinami in kristjani skovale zaroto za strmoglavljenje Mursija.
"Križarji in sekularisti in amerikanizirana vojska so se združili (...) z zalivskim denarjem in ameriško zaroto za strmoglavljenje vlade Mohameda Mursija," je v prvem javnem komentarju dogajanja v Egiptu v zadnjem mesecu dni ocenil al Zavahiri.
Med drugim je koptskim kristjanom v Egiptu očital, da so podprli Mursijevo odstavitev, ker želijo svojo državo, sedanjega egiptovskega podpredsednika Mohameda El Baradeja pa označil za "odposlanca ameriške previdnosti".
Protesti terjali 300 življenj
Protesti Mursijevih privržencev, ki Egipt pretresajo od odstavitve tega islamističnega predsednika 3. julija, so doslej terjali okoli 300 življenj. Islamisti so se med drugim utaborili na nekaj lokacijah v Kairu in vlada je pred nekaj dnevi policiji naročila, da jih mora razgnati.
Protestniki kljub ultimatom novih oblasti, naj se razidejo, vztrajajo na ulicah. Nazadnje so proteste pripravili v petek zvečer, ki so se znova sprevrgli v nasilje. Policija je proti okoli tisoč protestnikom, ki so se skušali utaboriti pred velikim medijskim kompleksom v Kairu, uporabila solzivec. Oni so v policiste metali kamenje.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.