Škotski volivci so po sicer začasnih, a skoraj dokončnih rezultatih, na referendumu zavrnili odcepitev od Velike Britanije. Udeležba je bila izjemno velika, saj je glasovalo več kot 84-odstotkov volilnih upravičencev. Po preštetih glasovih v vseh volilnih okrožjih so le v štirih volivci podprli neodvisnost, v ostalih 28 pa so glasovali proti njej.
Skupno je za neodvisnost glasovalo skoraj 45 odstotkov škotskih volivcev, proti pa dobrih 55 odstotkov. Največji delež glasov proti neodvisnosti so zabeležili v okrožju Orkny Islands, največji delež podpore pa je osamosvojitev dobila v Dundee Cityju, kjer jo je podprlo več kot 57 odstotkov udeležencev referenduma. Sicer so neodvisnost podprli še v okrožjih Glasgow (53,49 odstotka), North Lanarkshire (51,07 odstotka) in West Dunbartonshire (53,96 odstotka). V škotski prestolnici Edinburgh so volivci s kar 61 proti 39 odstotkov zavrnili neodvisnost.
Zdaj pričakujejo večjo avtonomijo
Ko je bilo jasno, da so Škoti glasovali proti, je premier Alex Salmond, ki zagovarja neodvisnost, dejal, da ta referendum predstavlja triumf demokratičnega procesa in sodelovanja. Zahvalil se je 1,6 milijona volivcev, ki so podprli neodvisnost in dodal, da to predstavlja znatno podporo škotski neodvisnosti nekoč v prihodnosti.
Na tej stopnji se je Škotska odločila, da ostane v Veliki Britaniji, je dejal. "Zdaj se bomo soočali s posledicami te škotske odločitve. V imenu škotske vlade sprejemam rezultat," je dejal in dodal, da Škotska pričakuje, da bo hitro dobila obljubljeno večjo stopnjo avtonomije. London je namreč Škotom v zameno za zavrnitev neodvisnosti obljubljal večjo stopnjo samostojnosti znotraj Velike Britanije. Na koncu je dejal, da bodo kljub razdeljenosti šli vsi skupaj "naprej kot en narod".
Naknadno pa je Salmond napovedal odstop s položaja škotskega prvega ministra in predsednika Škotske nacionalne stranke. "Mislim, da bo stranki, parlamentu in državi bolje pod novim vodstvom," je sporočil. Odstopiti namerava na konferenci stranke, ki bo novembra, je še napovedal.
Darling pravi, da ni bilo lahko
Vodja kampanje proti neodvisnosti Alistair Darling pa se je najprej vsem, ki so podpirali zavrnitev neodvisnosti "zahvalil iz dna srca". "Izbrali smo enotnost namesto delitve," je dejal.Za podpornike neodvisnosti je dejal, da morajo še naprej sodelovati v političnem procesu na Škotskem, saj so že do zdaj dali veliko dobrega. Pojasnil je, da kampanja ni bila lahka. "Morali smo opozarjati, da bi lahko nekatere posledice osamosvojitve škodile državi," je dejal. Ob tem je dodal, da znatno število volivcev, ki so glasovali za samostojnost Škotske, govori, da "morajo vse politične stranke zdaj poslušati njihove zahteve po spremembah". Darlingu je za uspešno kampanjo že čestital britanski premier David Cameron.
Cameron je dejal, da je rezultat jasen. "Prav je, da so Škoti dobili priložnost, da povedo svoje," je povedal. Obljube o povečanju avtonomiji bodo po njegovih besedah prinesel več moči tudi Angliji, Walesu in Severni Irski. Zavzel se je za zmerne ustavne spremembe, ob tem pa dodal, da je že govoril s Salmondom in mu čestital za zelo dobro kampanjo, hkrati pa izrazil upanje, da bo sodeloval pri nadaljnjih procesih. Pri tem vidi dobro priložnost za spremembe načina vladanja v Veliki Britaniji. Škotski je obljubil več moči v naslednjem sklicu parlamenta.
Namestnik britanskega premierja Nick Clegg pa je po tem, ko so bili znani rezultati, dejal, da je izjemno zadovoljen z izidom. Dodal je, da škotska zavrnitev neodvisnosti predstavlja signal za širše ustavne spremembe v Veliki Britaniji.
BBC je še preden so bili prešteti vsi glasovi objavil projekcijo, ki je kazala, da bodo na koncu prav tako slavili nasprotniki neodvisnosti. Namestnica škotskega premierja Nicola Sturgeon, ki podpira neodvisnost, je projekcijo komentirala kot "globoko osebno in politično razočaranje". Ob tem je dodala, da je to za vedno spremenilo državo.
Britanska kraljica po referendumu poziva k enotnosti
Britanska kraljica Elizabeta II. je danes pozvala Britance k "enotnosti v duhu medsebojnega spoštovanja in podpore". Monarhinja, ki je prekinila svoj uradni molk o referendumu, je v sporočilu za javnost zapisala, da ne dvomi, "da so Škoti tako kot drugi v Združenem kraljestvu sposobni izraziti močna mnenja, preden se bodo znova združili v duhu medsebojnega spoštovanja in podpore".
Barroso in Rasmussen zadovoljna
Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je z zadovoljstvom pozdravil izid referenduma. "Rezultat je dober za združeno, odprto in močnejšo Evropo, ki jo predstavlja Evropska komisija," je povedal. Evropska komisija bo v delih, ki so v njenih pristojnostih, še naprej sodelovala v konstruktivnem dialogu s škotsko vlado, je še dejal Baroso. Med temi področji so zaposlovanje, gospodarska rast, energetika in podnebne spremembe.
Cameronove besede, da bo Velika Britanija ostala enotna, je pozdravil generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen. "Velika Britanija je ustanovna članica Nata in sem prepričan, da bo še naprej imela vodilno vlogo pri ohrananju močnega zavezništva," je dejal in nad izidom izrazil veliko zadovoljstvo.
Obama pozdravil škotski "ne"
Ameriški predsednik Barack Obama je danes pozdravil izide četrtkovega referenduma na Škotskem. Kot je dejal Obama, je bil referendum "popoln in energičen prikaz demokracije". "Za nas ni tesnejšega zaveznika od Velike Britanije in veselimo se, da se bodo naši močni in posebni odnosi nadaljevali z vsemi prebivalci Velike Britanije in Severne Irske, ko se bomo soočali z izzivi v svetu," je dejal ameriški predsednik v izjavi za javnost.
Pohvalil je tudi "strasten" odziv škotskih volivcev in visoko volilno udeležbo, pa tudi, da je referendum potekal mirno.
KOMENTARJI (257)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.