Tujina

Delavci prvič v prvem reaktorju

Fukušima, 05. 05. 2011 07.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
2

Prvič po uničujočem cunamiju so delavci vstopili v poslopje poškodovanega prvega reaktorja nuklearke v Fukušimi. Poskušali so vzpostaviti prezračevalni sistem. Medtem pa so se japonska tla spet stresla.

Dva delavca družbe Tepco in 11 gradbenikov je danes v zaščitnih oblačilih, maskah in s kisikovimi bombami vstopilo v stavbo prvega reaktorja, da bi izmerili stopnjo sevanja. Po navedbah Tepca gre za prvi vstop v stavbo, ki je bila doslej prenevarna za ljudi.

Notranjost prvega reaktorja je posnel poseben robot, ki hkrati meri tudi sevanje.
Notranjost prvega reaktorja je posnel poseben robot, ki hkrati meri tudi sevanje. FOTO: Reuters

Delali so dobro uro. V manjših skupinah so izmenično poskušali priključiti cevi na ventilatorje, ki naj bi prefiltrirali 95 odstotkov radioaktivnih snovi v zraku. "Počasi napredujemo. Naš cilj je doseči, da bo temperatura vode, ki hladi reaktorje, padla pod 100 stopinj Celzija. Že to, da smo danes lahko vstopili v reaktor, je velik korak,“ je povedal predstavnik Tepca Juniči Matsumoto. Prezračevalni sistem zdaj obratuje in bo tudi v prihodnjih nekaj dneh. Če bo temperatura vode upadla, bodo delavci lahko znova zagnali hladilni sistem.

Vzhodno obalo Japonske je danes stresel nov potres z magnitudo 6,1. Poročil o škodi ali žrtvah ni.

Predstavniki Tepca so na tiskovni konferenci zatrdili, da možnosti za vnovično eksplozijo ni. Kljub temu pa je v tretjem reaktorju začela naraščati temperatura. V njem je trenutno 240 stopinj Celzija. "Ni potrebe za skrb, je pa potrebno stalno opazovanje reaktorja,“ je povedal Hidehiko Nišijama, namestnik direktorja agencije za nuklearno varnost.

29. aprila je Tepco v notranjost reaktorja 1 znova poslal robota, da bi izmeril sevanje.
29. aprila je Tepco v notranjost reaktorja 1 znova poslal robota, da bi izmeril sevanje. FOTO: Reuters

Še sredi aprila je robot znotraj poslopja prvega reaktorja izmeril sevanje 50 milisivertov na uro, kar je mnogo previsoka stopnja sevanja, da bi lahko delavci vstopili brez resnih posledic za zdravje. Odločitev za pošiljanje delavcev v prvi reaktor je Tepco sprejel po tem, ko so pretekli petek meritve robota pokazale, da je v nekaterih delih reaktorja radioaktivnost padla, je dejal tiskovni predstavnik Tepca Taisuke Tomikawa.

Fukušimo je po najhujšem potresu v državi zalil cunami in povzročil ogromno škodo. Gre za najhujšo jedrsko nesrečo po Černobilu leta 1986. Stopnja radioaktivnega sevanja na morskem dnu ob elektrarni je še vedno med sto- in tisočkrat višja od običajne, je v torek sporočil Tepco.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bobothecat
05. 05. 2011 15.43
Zato, kr če jo hočeš zaliti z betonom, jo je treba najprej ohladiti in stabilizirati. Drugač bi lepga dne tist betonki pokrov dobil krila :-) Črnobil so lahko zalili z betonom, ker je bila eksplozija takšna, da ni bilo več kaj hladiti, ker ni bilo več reaktorja, v Fukoshimi, pa je reaktor še vedno tam in seva...
bobothecat
05. 05. 2011 15.42
Če zalijejo z betonom, ne rešijo nič, hlajenje bi se močno poslabšalo. Veliko bolje je stvar imeti potopljeno pod vodo, in čez N let lahko zadevo popolnoma saniraš