V Londonu, Glasgowu in Belfastu so potekale demonstracije, na katerih so udeleženci zahtevali zvišanje plač. Največ ljudi se je zbralo v britanski prestolnici, kjer ocenjujejo, da je na ulice prišlo od 80.000 do 90.000 ljudi.
Geslo demonstracij, ki jih je organizirala zveza sindikatov (TUC), je bilo "Velika Britanija potrebuje zvišanje plač". Kot trdijo sindikalisti, so se povprečni prihodki javnih uslužbencev od leta 2008 realno zmanjšali za 50 funtov (63 evrov) na teden. Posledica tega je, da se je življenjski standard javnih uslužbencev in njihovih družin znižal. Medtem vodilni direktorji zaslužijo 175-krat več kot povprečen delavec, pravijo sindikalisti.
"Naše sporočilo je, da je po najdaljšem in najglobljem stiskanju na področju plač v zgodovini sedaj čas, da končamo situacijo, v kateri velika večina nima koristi od gospodarskega okrevanja," je dejala generalna sekretarka zveze sindikatov TUC Frances O'Grady.
Nezadovoljstvo s plačami so že v ponedeljek jasno pokazali zdravstveni delavci, ki so stavkali, v sredo pa je stavkalo na tisoče javnih uslužbencev.
Vlada sicer pravi, da bodo omejitve plač ohranile delovna mesta. Britanski statistični urad je sicer minulo sredo sporočil, da je delež brezposelnosti znova padel in je trenutno pri šestih odstotkih najnižji od leta 2008. Rast v državi naj bi poleg tega letos presegla tri odstotke. A plače Britancev se po drugi strani glede na realno vrednost nižajo, saj so se v preteklih letih višale počasneje od inflacije.
KOMENTARJI (187)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.