Francoski delavci še naprej protestirajo proti pokojninski reformi predsednika Nicolasa Sarkozyja, na ulicah pa so se jim pridružili tudi številni brezposelni in mladi, katerih bodočnost je na majavih nogah. Množice protestirajo že četrti dan.
Člani sindikatov ovirajo dostop do bencinskih črpalk, potniki pa se ponovno soočajo z zamudami in odpovedmi vlakov. Med nemiri je bil v Cannesu ranjen najmanj en policist, ki ga je zadel kamen. Zaradi stavke je bil ponovno upočasnjen javni promet, v povprečju je vozila polovica hitrih vlakov TGV in regionalnih vlakov.
Bo zmanjkalo goriva?
Včeraj so iz Francije prišla prva obvestila, da bi lahko v državi prišlo do pomanjkanja goriva. Razlog: delavci blokirajo vhode v številne rafinerije nafte.
Danes pa je odjeknila novica, da so policisti posredovali pred tremi rafinerijami in tako omogočili cisternam vhod in izhod iz rafinerij. Po včerajšnji izjavi sindikata zaposlenih v šestih rafinerijah naftnega giganta Total, ki vztrajajo pri stavki, da v njihovih tovarnah od torka zjutraj ni bila proizvedena "niti ena sama kapljica nafte" ter da bi lahko do pomanjkanja goriva prišlo že "v naslednjih dneh", se je država očitno odločila za ostro ukrepanje. Za stavko so se sicer odločili v vseh 12. rafinerijah nafte v Franciji.
Nekatere črpalke so že poročale, da imajo težave s pomanjkanjem goriva, a to naj bi bil rezultat paničnega in brezglavega nakupovanja goriva s strani potrošnikov. Zato je francoska vlada pozvala prebivalce, naj se umirijo, saj ni razlogov za paniko.
Policisti zavzamejo eno barikado, delavci postavijo novo
Protestnikom je uspelo prekiniti cevovode, ki glavna pariška letališča oskrbujejo z gorivom. Gorivo je že zjutraj prenehalo teči po naftovodih proti glavnima pariškima letališčema Orly in Charles de Gaulle. Orly ima sicer v rezervi še za 17 dni goriva, za Charles de Gaulle se pa ne ve natančno.
Francoska policija je sicer uspela odstraniti nekatere blokade, ki so ovirale dostop do bencinskih črpalk, vendar so člani sindikatov vmes že postavili nove.
Predsednik Sarkozy je sicer že večkrat zatrdil, da bo kljub protestom vztrajal pri reformi. Sindikati zahtevajo, da se vlada odpove reformi, ki bo upokojitveno starost v Franciji s sedanjih 60 dvignila na 62 let do leta 2018. Spodnji dom parlamenta je reformo že potrdil, v senatu pa o njej razpravljajo te dni.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.