Glavna tožilka haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte je ob koncu dvodnevnega obiska v Beogradu izjavila, da mora Srbija v prihodnjih tednih izvesti "več konkretnih akcij", preden bo lahko pozitivno ocenila njeno sodelovanje s haaškim sodiščem. Ob tem je znova kot nesprejemljivo ocenila, da sta glavna obtoženca haaškega sodišča, nekdanja politični in vojaški vodja bosanskih Srbov, Radovan Karadžić in Ratko Mladić, še vedno na begu.
"Če bodo storjene konkretne akcije, bom Evropsko komisijo in članice Evropske unije lahko obvestila, da je pri sodelovanju Srbije z mojim uradom prišlo do napredka," je izjavila Del Pontejeva. "Mladića, Karadžića in preostale ubežnike je treba aretirati in jih privesti v Haag," je poudarila Del Pontejeva in ocenila, da so pogoji EU "edino učinkovito orodje", ki lahko privede do njihove aretacije.
Del Pontejeva računa na pomoč EU
"Še vedno računamo na EU, da bo vztrajala na polnem sodelovanju Srbije s sodiščem kot pogojem za procese pred in ob vstopanju v povezavo," je dejala glavna tožilka. Sklenitev sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju med EU in Srbijo bi morala biti po mnenju Del Pontejeve možna šele potem, ko bodo našli in aretirali Mladića. Slednji se po mnenju glavne haaške tožilke namreč skriva v Srbiji.
Del Pontejeva bo prihodnji teden znova poročala EU, ki se bo na podlagi ugotovitev odločala, ali je Srbija pripravljena na podpis stabilizacijsko-pridružitvenega sporazuma. V začetku meseca je Del Pontejeva zunanjim ministrom unije povedala, da Srbija še vedno ne sodeluje polno s Haagom in da pričakuje prijetje Mladića.
Koštunica in Tadić ponovila že znano
Srbski predsednik Boris Tadić in premier Vojislav Koštunica sta medtem v pogovorih z Del Pontejevo zagotovila, da srbske oblasti delajo vse, kar je v njihovi moči, da bi prijeli haaške obtožence. Obstaja odločenost in politična volja, da Srbija popolnoma zaključi sodelovanje s haaškim sodiščem, je v izjavi za javnost navedel Koštunica.
Tadić je podobno dejal, da "Srbija dela vse, da bi sodelovanje zaključili in da je v interesu države, da se obtoženi za vojne zločine postavijo pred haaško sodišče". Srbski "državni organi in institucije vsakodnevno delajo vse, kar je v njihovi moči, da bi haaške ubežnike izsledili in prijeli", pa je Del Pontejevi še povedal Koštunica.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.