Tujina

Del Ponte: Prepočasno sodelovanje

Luksemburg, 15. 10. 2007 09.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Del Pontejeva se bo v Beograd še vrnila, da bo ocenila napredek v sodelovanju, ki je še vedno nezadostno.

Glavna haaška tožilka Carla Del Ponte je v poročilu o sodelovanju Beograda s Haagom ocenila, da je sodelovanje "danes boljše kot pred enim letom, a hkrati še vedno prepočasno in nezadostno."

Poročilo Del Pontejeve je ključno za parafiranje sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju med Srbijo in EU.
Poročilo Del Pontejeve je ključno za parafiranje sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju med Srbijo in EU. FOTO: Reuters

"Ne morem podati pozitivne ocene o popolnem sodelovanju, dokler Ratko Mladić ne bo prijet in predan Haagu," je poudarila v sporočilu za javnost, objavljenem med njenimi pogovori z zunanjimi ministri Evropske unije v Luksemburgu.

Glavna tožilka Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije se je v svojem poročilu osredotočila na dva vidika sodelovanja z Beogradom: na dostop do dokumentov in arhivov srbske vlade ter na iskanje preostalih haaških obtožencev. "Zahtevam, da srbske oblasti okrepijo dejavnosti iskanja in usklajenost svojih služb v prihodnjih tednih," je pozvala.

O dostopu do dokumentov je opozorila, da ima še vedno "pomembne odprte zahteve za pomoč in da njenim ljudem še vedno preprečujejo dostop do ključnih arhivov." Za večino ključnih dokumentov smo zaprosili pred več kot enim letom, del njih pa običajno dobimo na obiskih v Beogradu pred pomembnimi odločitvami, je razložila. "To je le težko naključje," je poudarila.

Štirje preostali haaški obtoženci - Ratko Mladić, Radovan Karadžić, Goran Hadžić in Stojan Župljanin - so še vedno na prostosti, je opozorila. Še vedno čakamo na to, da bi srbska vlada zamrznila sredstva tem obtožencem, kot je obljubila, je povedala glavna haaška tožilka.

"V Beograd se bom vrnila 25. in 26. oktobra, da ocenim napredek v sodelovanju. Nato se bom v Beograd vrnila še enkrat pred poročanjem Varnostnemu svetu decembra," je pojasnila svoje prihodnje dejavnosti. Glavna haaška tožilka je tudi po teh obiskih pripravljena podati novo oceno sodelovanja z Beogradom.

Rupel je dejal, da je večina za pospešitev približevanja Srbije k EU
Rupel je dejal, da je večina za pospešitev približevanja Srbije k EU FOTO: POP TV

Del Pontejeva je ob tem opozorila, da so bili mehanizmi pogojevanja v predpristopnih in pristopnih pogajanjih doslej 'edino uspešno orodje' pri spodbujanju držav k sodelovanju s haaškim sodiščem. "Moje iskreno upanje je, da se bomo lahko tudi v prihodnje zanesli na podporo institucij EU in držav članic, ki je danes pomembnejša kot kdaj koli," je poudarila.

"Štirje haaški obtoženci morajo biti prijeti in predani Haagu brez zamude," pa je poudaril evropski komisar za širitev Olli Rehn. Nujni pogoj za podpis sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju s Srbijo ostaja 'popolno sodelovanje s Haagom', je ponovil. Komisija je sicer minuli teden nakazala, da bi v primeru izboljšanja sodelovanja Beograda s Haagom utegnila parafirati sporazum, kar pa je sicer zgolj tehnični korak.

Ozračje med državami članicami po takšni oceni pa je vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel opisal: Nekateri bolj poudarjajo dolžnosti Srbije, drugi bolj poudarjajo, da je treba pospešiti približevanje države EU. "Slovenija si želi, da bi Srbija napredovala čim hitreje," je poudaril. Hkrati je dodal, da si seveda želi tudi "popolnega sodelovanja države s haaškim sodiščem."

Črna gora je z Evropsko unijo podpisala sporazum o stabilizaciji in pridruževanju, ki je nujni in prvi formalni korak države na poti k polnopravnemu članstvu v EU. Črnogorski premier Željko Šturanović je po podpisu povedal, da je sedaj na vrsti "najtežji del posla" in da je eden od ciljev Črne gore v prihodnje, da med slovenskim predsedovanjem EU v prvi polovici prihodnjega leta zaprosi za status kandidatke za članstvo v EU.

"Stvari niso odločene," je razpravo povzel minister Rupel. Zunanji ministri bodo pogovore o tem nadaljevali v četrtek ob robu neformalnega srečanja voditeljev držav članic v Lizboni. Evropska komisija bo sicer predvidoma 6. novembra objavila nova letna poročila o napredku kandidatk in potencialnih kandidatk, med njimi Srbije, na poti v EU.

Rupel: Večina za pospešitev približevanja Srbije k EU

Visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je v Luksemburgu zunanjim ministrom unije poročal o nedeljskem srečanju Beograda, Prištine in trojke za Kosovo v Bruslju. "Vzdušje je pozitivno, kaj več pa je težko reči," je po razpravi o tem vprašanju povedal vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel.

"Opraviti imamo z neznatnim izboljšanjem" v pogajanjih o prihodnjem statusu Kosova, je menil minister Rupel. "Obe strani sta se poslušali, začeli sta razpravo," je pojasnil pogovore Beograda, ki še vedno nasprotuje neodvisnosti Kosova in mu v zameno ponuja 'največjo mogočo stopnjo avtonomije', ter Prištine, ki ta predlog zavrača, a podaja "predlog prijateljstva in sodelovanja med neodvisnima državama."
Večina je za pospešitev približevanja Srbije k EU, je povedal Rupel
Večina je za pospešitev približevanja Srbije k EU, je povedal Rupel FOTO: POP TV

Med neposrednimi pogovori sta strani nadgradili prvo neposredno srečanje v okviru trojke za Kosovo 28. septembra v New Yorku, in sicer sta podrobneje predstavili svoje predloge za prihodnji status Kosova. Beograd je natančneje opisal predlog za avtonomijo Kosova v okviru Srbije, Priština pa svoj omenjeni predlog, ki vključuje tudi dosledno uresničevanje pravic manjšin.

"Obe strani sta postavljali vprašanja in se odzivali na predloge," je po srečanju poudaril tudi Solana. Prihodnje srečanje trojke EU, ZDA in Rusije z obema stranema bo 22. oktobra na Dunaju, nato pa bodo v naslednjih tednih sledili bodo intenzivni dvostranski pogovori, so sporočili v Solanovem kabinetu po nedeljskem srečanju.

Trojka je v nedeljo obe strani tudi opozorila, da bodo pogajanja pod njenim okriljem končana s poročanjem kontaktne skupine generalnemu sekretarju ZN Banu Ki Moonu 10. decembra.

Zunanji ministri so se sicer v današnji razpravi dotaknili tudi vprašanja priprav načrtovanih misij EU na Kosovu. Odprti sta še dve pomembni vprašanji - pravna podlaga in financiranje misij. Rešitev prvega vprašanja se po navedbah diplomatskih virov v Bruslju nakazuje v smeri 'širše interpretacije' sedanje resolucije ZN za Kosovo.

Glede financiranja pa je minister Rupel opozoril, da ima EU za takšne namene rezerviranih približno 200 milijonov evrov. Samo Kosovo bi potrebovalo levji delež teh sredstev, EU pa na takšne načine posreduje tudi v Afganistanu, na Bližnjem vzhodu in še kje drugje, je pojasnil.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.