Ciklon Debbie je dosegel obalo Avstralije. Veter piha s hitrostjo 175 kilometrov na uro, s posameznimi sunki do 270 kilometrov na uro. Z območja poročajo o poškodovanih stavbah, izruvanih drevesih, motena je oskrba z elektriko.
Že včeraj so v pričakovanju neurja evakuirali več kot 25.000 ljudi. Ciklon, ki je s četrte nazadoval v tretjo stopnjo, je že povzročil precej škode, več kot 45.000 domov je ostalo brez elektrike, močno je razdejal tudi priljubljene turistične otoke Whitsunday.
Ciklon Debbie se premika počasi, zato bo območje, kjer se nahaja, nevarnosti izpostavljeno več ur, opozarjajo avstralske oblasti, ki ocenjujejo, da je to najhujše neurje v Queenslandu po letu 2011.
Steve Gollschewski, predstavnik queenslandske policije, je dejal, da je eden od prebivalcev otoka Whitsundays neurje opisal, kot "vlaka, ki z veliko hitrostjo vozita drug proti drugemu, eden z leve, drugi z desne". Številni turisti so zaradi ciklona odpovedali načrtovane počitnice na otokih – hotelirji poročajo o več tisoč evrih škode zaradi odpovedanih rezervacij.

Zid se je zrušil na moškega in ga huje poškodoval
Zaradi hudih nalivov je poplavilo več območji, med bolj prizadetimi je mesto Proserpine. Tamkajšnja policija poroča o moškem, ki se je huje poškodoval, ko se je zaradi vetra zrušil obcestni zid. "Ne moremo predvideti, ali bo ciklon povzročil še kakšne poškodbe ali celo smrti ljudi. Vsekakor pa ljudem svetujemo, naj se držijo naših navodil in naj ostanejo v svojih zavetiščih, dokler je izdano opozorilo," je še dejal predstavnik avstralske policije Ian Stewart.
Oblasti so pozvale prebivalce obalnih mest, naj ostanejo na varnem vsaj naslednjih 12 ur. Avstralski premier Malcolm Turnbull pa je aktiviral tudi posebni "načrt za krizno odzivanje", saj da se stanje zaradi ciklona "hitro poslabšuje". V parlamentu v Canberri je povedal še, da je avstralska civilna zaščita vzpostavila posebno ekipo za soočanje s posledicami tega velikega tropskega viharja.
Učinke ciklona občutijo na zelo širokem obalnem območju zvezne države Queensland, ki je po velikosti enako razdalji med Londonom in Berlinom. Niso pa razmere enako slabe na vseh območjih.
Predsednica vlade v zvezni državi Queensland Annastacia Palaszczuk je vremensko ujmo, ki bo trajala več ur, poimenovala "pošast". Družbeni mediji so polni posnetkov, ki prikazujejo odkrite strehe, razbita okna in izruvana drevesa.
Meteorologi svarijo tudi pred obsežnimi poplavami, škode še ne morejo oceniti
Na severu avstralske zvezne države Queensland so sicer zaradi ciklona Debbie v minulih dneh evakuirali več tisoč ljudi, med drugim s turističnih otokov Whitsunday. Meteorologi svarijo tudi pred obsežnimi poplavami, saj bi se viharni val morja, ki ga pred sabo potiska ciklon, lahko združil z jutranjo plimo.
Policija je že v ponedeljek glede tega izdala posebno opozorilo pred poplavljanjem morja v okolici Whitsundaya, med drugim za kraja Bowen in Airlie Beach, a je nevarnost glede tega minila, saj je ciklon upočasnil svojo pot in območje dosegel šele zgodaj popoldne po lokalnem času.
Ker se ciklon, ki je prinesel tudi obilne padavine, premika relativno počasi, se meteorologi bojijo, da bi lahko povzročil veliko škode. Trenutno so ocene škode še približne, saj razmere na terenu preprečujejo natančno oceno. Dokončna slika bi bila lahko znana šele, ko se bo v sredo zdanilo.
Poleg tega zaradi močnega vetra na več območjih pristojne službe, ki imajo v pripravljenosti za pomoč 2000 ljudi, ne morejo na teren in pomagati.
Ciklon Debbie je eden od najhujših v zadnjem času. Leta 2011 je območje zadel zadnji hujši ciklon Yasi, ki je uničil več domov in polj.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.