In je znova napočil tisti čas v letu, ko se pomembneži zberejo v švicarskem Davosu. Gre za 4-dnevno konferenco Svetovnega ekonomskega foruma v letovišču v Alpah, kjer se zbere okoli 2500 povabljencev, od tega bo letos tam okoli 40 voditeljev držav in vlad in okoli 1000 vodilnih mož v največjih svetovnih podjetjih.
Tisti, ki povabila niso prejeli, so si ga lahko tudi kupili, in sicer za 24.800 evrov (k temu je treba primakniti še članarino v Svetovnem ekonomskem forumu, računati je treba tudi na stroške v luksuznih hotelih).
Letos, kot navaja BBC, v Davos (konferenca se začenja v sredo) med drugim prihajajo Leonardo DiCaprio, Will.i.am in voznik v formuli 1 Sebastian Vettel. Glavne teme bodo po predvidevanjih 4. industrijska revolucija, begunska kriza in klimatske spremembe.
Kaj se tam dogaja in ali sploh sprejmejo kakšno pomembno odločitev?
O Davosu se vsako leto veliko govori, redko pa se sliši, da so vplivneži dosegli kakšen preboj. Na konferenci je veliko sestankov, ki se razlikujejo po stopnji tajnosti. Nekateri dogodki so odprti za širšo javnost, drugi samo za povabljene, tretji pa so povsem zasebni, za katere pa se sploh ne izve, da so se zgodili. In ravno tam se sprejemajo najpomembnejše odločitve, navaja BBC, ki dodaja, da je na konferenci seveda veliko hrane in pijače (in zabav), ob kateri se sklepajo nova poznanstva, ki v poslovnem svetu še kako pridejo prav. Nekateri si ob konferenci (kljub napornemu urniku) privoščijo tudi smuko.
Na konferenci razpravljajo o pomembnih temah, a konkretnih rešitev ali odločitev tam ne sprejemajo. So pa velikokrat podlaga za nadaljnje pogovore. Morda najbolj znan ''dosežek'' Davosa je bil v 80. letih, ko se je Turčija vendarle odločila, da ne gre v vojno z Grčijo. Nekdanji turški premier Turgut Ozal se je namreč v Davosu srečal z grškim kolegom Andreasom Papandreoujem in menil, da mu lahko zaupa.
Davos se spremeni v trdnjavo
Eno izmed glavnih vprašanj je, kako zagotoviti varnost. Letos je še posebej poostrena v luči zadnjih terorističnih napadov. Mesto je zaprto, ostrostrelci so na strehah, policija nosi avtomatsko orožje in s psi blokirajo ceste. Švicarska vojska pomaga pri zračnem nadzoru, varnostniki se prebijajo po snežnih strminah, da nadzorujejo stavbe. Koliko je vseh vpoklicanih ljudi, ki skrbijo za varnost, ni znano, zaradi ''strateških'' razlogov.
Policija je poostrila nadzor nad vsemi, ki prihajajo v mesto, že novembra. V mesto vodita le dve cesti, ki sta strogo varovani.
''Davos je kot trdnjava v času svetovnega ekonomskega foruma,'' je pokomentiral Nuot Lietha iz lokalnega turističnega urada.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.