V ameriški zvezni državi Georgia so usmrtili zapornika Troya Davisa, ki naj bi leta 1989 ustrelil policista Marka MacPhaila. Davisovo smrt so odložili za nekaj ur, ker je vrhovno sodišče upoštevalo enajsturni pritožbeni rok za pomilostitev. Primer 42-letnika je bil zelo sporen, potem ko je večina prič spremenila svoje pričevanje. Davisa so sicer obsodili leta 1991, a je vedno vztrajal, da je nedolžen.
Vrhovno sodišče je več kot pet ur razpravljalo o Davisovi zadnji pritožbi. ''Prošnja za odlog usmrtitve je zavrnjena,'' so prebrali sodniki. Davis pa je še v "dvorani smrti" vztrajal, da je nedolžen. ''Nisem imel pištole. Naj se tistih, ki mi bodo vzeli življenje, usmili bog. Naj bog blagoslovi vaše duše,'' je dejal. Obrnil se je tudi na sorodnike pokojnega policija in dejal: ''Nisem morilec vašega sina, očeta in brata,'' je povedal.
Nekaj minut pred 23. uro po lokalnem času so Davisu vbrizgali smrtonosno injekcijo, le 15 minut pozneje, ob 23.08, so ga razglasili za mrtvega.
Zaradi česa je umrl Davis?

Policista MacPhaila so julija leta 1989 ustrelili, ko je poskušal pomagati brezdomcu, ki so ga napadli na parkirišču Burger Kinga. Tožilec je trdil, da je Davis brezdomca pretepal s pištolo in od njega zahteval pivo. Policisti niso našli ne pištole ne DNK-dokazov, ki bi Davisa povezovali z umorom.
Včeraj zjutraj se je Davisov odvetnik pritožil sodišču, pristojnemu za smrtne kazni, vendar je bila njegova pritožba zavrnjena. Pravna ekipa je trdila, da je bila balistična analiza izvedena napačno, tožilci pa so vztrajali, da dvomov o njegovi krivdi ni.
Davis imel številne podpornike
V Davisovo nedolžnost je verjelo veliko ljudi, med njimi tudi papež Benedikt XVI., nekdanji ameriški predsednik Jimmy Carter ter tudi nekateri konservativni politiki in nekdanji direktor FBI William Sessions.
Pred zaporom v mestu Jackson se je zbralo veliko Davisovih podpornikov in protestiralo, zato je bilo tam prisotno tudi veliko policistov. Prav tako se je pred zaporom zbrala peščica, ki je podpirala smrtno kazen in družino ubitega policista.
Protesti proti njegovi usmrtitvi so potekali tudi drugje po svetu. Amnesty International in druge organizacije so organizirale proteste pred ameriškim veleposlaništvom v Parizu. Številni so protestirali tudi pred Belo hišo v upanju, da bo predsednik Barack Obama posredoval v zadnji minuti, vendar so iz Bele hiše sporočili, da ne bi bilo primerno, če bi se predsednik vmešaval v posamezne primere državnih tožilcev, kot je ta.
KOMENTARJI (95)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.