Dodik in primer Dragičević imata sicer dolgo zgodovino. Ko je David Dragičević umrl, je bil Milorad Dodik predsednik Republike srbske, ki je imel le malo posluha za Davidovo družino.
Na volilnem zborovanju 22. septembra v Bileći je namreč grozil Davorju Dragičeviću, dejal mu je, "naj ga ne zafrkava, sicer ga bo začel on". Ter dodal, da ga "osmega ne bo več" - pri čemer je z osmim mislil na dan po volitvah.
A Dragičević se ni dal. Na trgu, kjer s podporniki vztrajajo že več mesecev, je ob improviziranem spomeniku iskal pravico za sina. Spomenika ni več, ker so ga te dni odstranili. Podporniki so prepričani, da datum, ki so ga izbrali za "čiščenje trga" ni naključje, saj naj bi oblasti "upale, da bo mednarodna javnost preveč zaposlena z božičnimi prazniki, da bi opazila". Prav tako so oblastem sporočili, da ni nobene potrebe, da "čistijo trg", saj na silvestrovo ne bo nihče želel plesati na "spominu mrtvega otroka".
Davorja Drgičevića so včeraj nato izpustili iz pripora, a protesti se nadaljujejo, prav tako pa očitno Dodikovo vztrajanje, da ne stoji na poti rešitve primera Dragičević.
Danes je tako dejal, da bo, če "v mesecu, dveh, ne bo rešitve primera, sam pozval državljane pred tožilstvo, da zaposlene odnesejo iz njihovih pisarn, ker očitno slabo delajo".
Ob tem je še prikladno spomnil, da je "pravosodni sistem BiH skreirala mednarodna skupnost", in da je "nedopustno", da mora on ali kdo drug razlagati stvari, ki bi jih moralo rešiti tožilstvo.
Skupini "Pravica za Davida" pa je svetoval, naj stopnjujejo pritisk na tožilstvo. Dejal je celo, da je pripravljen sesti za skupno mizo z Davorjem Dragičevićem. Ter izrazil obžalovanje, da je Daragičević fokus svojega delovanja usmeril na institucije Republike srbske in ne na tožilstvo. Prav tako je ponovil, da sam ne ščiti nikogar in ocenil, da je primer "dobil politične razsežnosti".
Slednje nedvomno drži. Primer Dragičević je bil vroča tema tudi pred letošnjimi volitvami v BiH, kjer so mnogi menili, da bi lahko množični protesti škodovali Dodiku, ki pa je nato brez večjih težav prišel v predsedstvo države.
Medtem ko je opozicija večinoma stopila na stran Dragičevića, menijo namreč, da institucije pod vodstvom Dodika in njegove stranke nad ljudmi v Republiki srbski izvajajo institucionalno nasilje, Dodik in somišljeniki vztrajajo, da s primerom nimajo nič.
Dodik je za Prvo TV celo dejal, da zdaj ve, da je morda na začetku primera ravnal narobe. "Menil sem, da ni primerno, da se kot politik oglasim."
Poudaril pa je, da trdno stoji za policijo. "Ne moremo dovoliti, da se pretepa policiste, ker se potem pretepa državo. Jaz, Milorad Dodik sem pripravljen osebno fizično braniti policiste!"
Danes novi protesti
V Banjaluki so se ljudje tudi danes zbrali na ulici. Prišlo jih je več kot 200 poroča klix.ba. Shod je potekal brez incidentov, kljub začetnim napetostim s policijo, ki je sporočila, da naj se skupina "odstrani s trga", ker se je zbrala brez dovoljenja.
Zbrani so se nato odpravili po "zadnji poti" nesrečnega Davida. Med drugim so se ustavili pred hišo, ki naj bi jo mladenič usodne noči domnevno oropal, ustavili so se tudi na mostu nad reko, v kateri je bilo nato najdeno njegovo truplo.
Davor Dragičević je zbranim sicer sporočil, da imajo za nedeljski shod uradno dovoljenje. Nedeljski shod se bo začel ob šestih popoldne. Dragičević pa je dejal, da naj v nedeljo na trg pridejo vsi, ki podpirajo boj za Davida in za pravico.
Skupina je sicer tudi danes vzklikala: "Morilci, morilci!" Ter "pravica, pravica". Večkrat so tudi ponovili, da bodo vztrajali do konca.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.