Danski sodniki in sodnice v prihodnosti na sodišču ne bodo smeli nositi muslimanskih naglavnih rut, krščanskega križa, judovske čepice ali hindujskega turbana, je v sredo napovedala danska ministrica za pravosodje Lene Espersen.

"Odločili smo se, da prepovemo nošnjo vseh verskih ali političnih simbolov, saj morajo biti sodniki nevtralni in nepristranski," je pojasnila. Epersenova naj bi osnutek ustreznega zakona v parlamentu predstavila jeseni.
Njena napoved je prišla potem, ko je skrajno desna Ljudska stranka konec aprila v medijih sprožila kampanjo proti sodnicam, ki bi na sodiščih nosile muslimanske naglavne rute. Nošnjo muslimanskih naglavnih rut na sodiščih so dovolili decembra lani, čeprav na Danskem trenutno ni nobene muslimanske sodnice.
Druge evropske države
V Franciji, kot v mnogih evropskih državah, lahko zasledimo načelo ločitve cerkve od države. V zadnjem času poleg Danske tudi Francijo pretresa vprašanje nošenja verskih simbolov v šolah in javnih prostorih. S posebnim zakonom, ki je bil sprejet leta 2004, so Francozi prepovedali nošenje katoliškega križa, muslimanske rute in judovske čepice ter drugih verskih simbolov v javnih šolah. Kot je znano, je bil to prvi zakon, ki ga je sprejela država Evropske unije. S tem ukrepom je Francija želela zaščititi načelo ločitve cerkve od države in ohraniti sekularno državo. V nemških javnih šolah učiteljice prav tako ne smejo nositi muslimanske rute.
Že leta 2005 pa se je problem nošenja naglavnih rut zaostril tudi v Avstriji. Notranja ministrica Liese Prokop je takrat pozvala k prepovedi nošenja naglavnih muslimanskih rut v avstrijskih javnih šolah. Ministrica je pred dvema letoma izjavila, da "ima problem z učitelji, ki v javnih šolah nosijo naglavne rute". "Mislim, da je to sporno, saj ne ustreza vrednotam naše družbe," je dejala.
Odprava spornega člena
Turški parlament je februrja podprl sporne spremembe ustave, ki odpravljajo prepoved nošenja naglavnih rut na univerzah. Poslanci so izglasovali dodatek k členu, v katerem je zapisano, da ima vsak pravico do enake obravnave s strani državnih institucij in nikomur "ne sme biti kratena pravica do visokošolskega izobraževanja".
Prepoved nošnje naglavnih rut na univerzah je bila uvedena po državnem udaru, saj je vojska v islamistih videla resno grožnjo. Premier Recep Tayyip Erdogan je ocenil, da je prepoved nošenja naglavnih rut nepravična za tista dekleta, ki sicer rute nosijo in si jih morajo nato sneti pred vstopom na univerzo.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.