Italijanski poslanci so po obravnavi potrdili predlog proračuna in zakona o stabilnosti skupaj s tako imenovanim maksi dopolnilom, ki zajema Bruslju obljubljene protikrizne ukrepe. Po predvidevanjih je premier Silvio Berlusconi ponudil predsedniku Italije svoj odstop, ta pa je odstopno izjavo tudi sprejel. Naslednji korak bo imenovanje tehnične vlade z Mariom Montijem na čelu. Zakon o stabilnosti in dopolnilo z ukrepi za spodbujanje rasti je že v petek potrdil senat.
Po Berlusconiju obrnjen nov list italijanske politike?
Po zadnjem Berlusconijevem obisku v kabinetu predsednika republike se je tako končala 17-letna politična vladavina političnih in zasebnih škandalov, kot jim Italija ni bila priča v vsem obdobju v povojni zgodovini. Težko pričakovano odločitev je na rimskih ulicah pozdravila večtisočglava množica, ki je na Berlusconijev odhod v spremstvu glasbe in s posmehljivimi transparenti čakala že od zgodnjega popoldneva. "Odstopi, odstopi! Berlusconi, pojdi domov! Klovn!" so po poročanju italijanskih medijev vzklikali zbrani protestniki.
Berlusconi je ob vzklikih navdušene množice dejal, da so ga ti prizori globoko zagrenili. Med protestiranjem pred vladno palačo, kjer se je danes Berlusconi svojim ministrom zahvalil za njihovo delo in sodelovanje, so se zbrali tudi njegovi podporniki. Prepevali so italijansko himno in vzklikali, da je predsednik samo eden. Skupina desničarskih skrajnežev, ki je pred vladno palačo poskrbela za nemire, je kričala slogane proti najverjetnejšemu predsedniku tehnične vlade Mariu Montiju, da Italija ni naprodaj. Policija je protestnike ločila, da ne bi izbruhnili izgredi.
Berlusconi, kateremu ni uspelo zagotoviti potrebne parlamentarne večine že v torek, je obljubil, da bo sestopil s premierskega stolčka, če bo parlament potrdil zakonodajo, ki jo od Italije zahtevajo evropske zaveznice. S tem se bi lahko začelo okrevanje načetega zaupanja v italijansko zmožnost finančnega okrevanja.
Če Italija ne bo hitro ukrepala ter si povrnila kredibilnosti in zaupanja finančnih trgov, ji namreč grozi usoda Grčije, Irske in Portugalske, ki so morale države z evrom in Mednarodni denarni sklad zaprositi za finančno pomoč.
Po Berlusconiju krmilo v rokah Montija
Predsednik Napolitano bo v nedeljo začel posvetovanja s strankami o prihodnji vladi in po pričakovanjih bo še v nedeljo za premierja predlagal nekdanjega evropskega komisarja Maria Montija, ki bo tako lahko začel s sestavljanjem nove administracije. Ta bo morala zajeziti vse težjo in vse globljo dolžniško krizo, ki je pripeljala prezadolženo Italijo do roba svojih zmožnosti.
Montija, aktualnega šefa zasebne univerze Bocconi, poleg opozicije in predsednika države Giorgia Napolitana podpira tudi Berlusconi. Ljudstvo svobode je glede podpore Montiju še vedno deljeno, medtem ko za tehnično vlado ne bosta glasovali Severna liga in Italija vrednot. Vendar njihova podpora ni brezpogojna. Montija bodo podprli le, če bo s svojim programom sledil reformnim priporočilom iz pisma Evropske centralne banke. Berlusconi je napovedal, da so pripravljeni svojo podporo odtegniti v vsakem trenutku.
Na sobotnem približno dvournem pogovoru z Montijem naj bi Berlusconi kot pogoj za podporo njegovi vladi zahteval imenovanje Giannija Lette za podpredsednika. A imenovanja Berlusconijeve desne roke v vlado ne podpira levica. Monti se je danes sestal tudi z novim predsednikom ECB Mariom Draghijem, vendar vsebina pogovora ni znana.
Monti, katerega je Napolitano v sredo imenoval za dosmrtnega senatorja, naj bi po napovedih sestavil relativno majhen ministrski kabinet, z ekipo pa bo poskušal pripeljati Italijo iz sedanje krize. V javnosti že krožijo ugibanja o možnih ministrih tehnične vlade. Po poročanju dnevnika Corriere dela Serra naj bi imela od 12 do 15 ministrov.
Italija končno na pravi poti?
Zakon o stabilnosti in dopolnilo z ukrepi za spodbujanje rasti je že v petek potrdil senat. Guverner Banke Slovenije Marko Kranjec je v intervjuju za Reuters dejal, da gredo reforme v Italiji v pravo smer. Meni, da je še preuranjeno ocenjevati, ali bodo reforme dovolj za izhod iz krize. Zatrdil je, da kljub krizi, ki se poglablja, obstoj evroobmočja ni ogrožen.
Varčevalni ukrepi med drugim vključujejo spodbude za zaposlovanje mladih, zvišanje upokojitvene starosti za vse zaposlene na 67 let z letom 2026, prodajo državnega premoženja, liberalizacijo profesionalnih poklicev in lokalnih javnih služb.
Po zadnjih ocenah sicer Italija zgolj s tem paketom ne bo dosegla ciljev, zato je pričakovati dodatne ukrepe, ko bo oblikovana nova vlada. Med še neizpolnjenimi reformnimi "priporočili" iz pisma Evropske centralne banke je predvsem reforma trga dela, poročajo italijanski mediji.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.