Novi spopadi in nove vojne prinesejo nova neeksplodirana ubojna sredstva, je ob današnjem mednarodnem dnevu osveščanja o nevarnosti min povedal direktor ITF Ustanove za krepitev človekove varnosti Damjan Bergant. Kot je dodal, število žrtev min zato v svetu narašča, kot nujno ob tem pa je izpostavil osveščanje in izobraževanje.
Bergant je v okviru današnjega osrednjega dogodka Posodi svojo nogo – zavihaj hlačnico pojasnil, da je v naši soseščini najbolj minsko onesnažena Bosna in Hercegovina, saj so mine še vedno na od dveh do petih odstotkih tamkajšnjega ozemlja. Programi osveščanja so namenjeni zlasti otrokom, namen današnje akcije pa je po Bergantovih besedah vsaj enkrat letno spomniti na pereč globalni problem.
Vodja projektov pri ITF Iztok Hočevar je opozoril, da novi konflikti prispevajo k porastu žrtev. "Nenehno se odpirajo novi konflikti in ti situacijo samo poslabšujejo. Če smo v neki državi očistili ozemlje in zmanjšali število žrtev na minimum, pa se drugje pojavljajo novi konflikti," je dejal. Ob tem je dodal, da smo "do neke mere žal v začaranem krogu", obenem pa je izpostavil, da so v zadnjem desetletju zabeležili ogromen napredek, saj je 28 držav poročalo o očiščenem ozemlju.
Slovenija z minami ni onesnažena, se je pa v boju proti protipehotnim minam skozi aktivnosti ITF razvila v enega najuspešnejših projektov Slovenije na področju človekove varnosti in ima široko razvejano mednarodno delovanje, so opozorili na slovenskem zunanjem ministrstvu, kjer ob obeležitvi tega dne z ITF sodelujejo tudi letos.
"Slovenija je bila med prvimi državami, ki so ratificirale konvencijo o prepovedi protipehotnih min, s katero so se države zavezale k celoviti prepovedi uporabe, skladiščenja, proizvodnje in prodaje protipehotnih min," so zapisali na MZZ, kjer obenem dodajajo, da število pogodbenic konvencije počasi narašča in je doseglo število 162.
Mine in drugi eksplozivni ostanki vojne še dolgo po končanju spopadov prežijo na svoje žrtve. Mine so lahko – odvisno od modela – smrtonosne, v primeru preživetja pa so žrtve zaznamovane za celotno življenje. Tudi rehabilitacijski proces je dolgotrajen in boleč, ponovna vključitev žrtev v družbo pa predvsem odvisna od okolja in pomoči ter prejete podpore.
Še vedno jih proizvajajo in uporabljajo
Protipehotne mine se kljub naporom mednarodne skupnosti še vedno proizvajajo in uporabljajo, tako s strani uradnih državnih vojaških akterjev kot nedržavnih oboroženih skupin. Leta 2014 je po vsem svetu umrlo ali bilo zaradi protipehotnih min in ostalih eksplozivnih ostankov vojne poškodovanih 3.678 ljudi, kar je 12 odstotkov več kot leta 2013.
Leta 2011 je protipehotna mina za vedno zaznamovala življenje tudi takrat 28-letnemu slovenskemu jadralnemu padalcu, ki je na Jahorini pristal na minskem polju. Zaradi poškodb, ki jih je pri tem dobil, so mu morali amputirati obe nogi, eno nad in drugo pod kolenom.
Da države jugovzhodne Evrope še vedno niso popolnoma varne, je poudaril Bergant. ''Pomembno je, da čiščenje ozemelj čim prej zaključimo, in da lahko ljudje na teh območjih znova normalno zaživijo in se države znova razvijajo,'' je povedal.
ITF v državah naše soseščine še vedno deluje zelo intenzivno. Za Bosno in Hercegovino, Srbijo, Albanijo, Kosovo in Hrvaško želijo ob ustrezni podpori donatorjev v letošnjem letu nameniti več kot 12 milijonov evrov. ''Donatorji so prepoznali finančno in projektno vodenje ITF kot zelo učinkovit model, poleg tega pa so nas kot del rešitve prepoznale tudi prizadete države. Z optimizmom nas navdaja tudi dejstvo, da se je v zadnjih letih trend zbranih donacij znova obrnil v pozitivno smer,'' je pojasnil Bergant in dodal, da ''to nakazuje, da v mednarodni skupnosti in v spreminjajočem se globalnem varnostnem okolju še vedno obstaja močna pripravljenost za podporo protiminskemu delovanju, ki v ospredje postavlja človeka.''
'Posodi svojo nogo – zavihaj hlačnico'
V Sloveniji danes že peto leto zapored vihamo hlačnice. S tem simbolno posodimo svojo nogo žrtvam min, izrazimo solidarnost in se pridružujemo mednarodnim aktivnostim za svet brez min. Na Prešernovem trgu so med 14. in 16. uro mimoidoči na dogodku 'Posodi svojo nogo – zavihaj hlačnico' v družbi strokovnjakov za protiminsko dejavnost spoznavali problematiko min in eksplozivnih ostankov vojne, obenem pa so vse povabili k simbolnemu vihanju hlačnic in fotografiranju za objavo na družbenih omrežjih.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.