Tujina

FOTO: 'Danes bolj demokratični kot pred tremi dnevi'

Tegucigalpa, 30. 06. 2009 08.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Izgnani predsednik Hondurasa je zagotovil, da se bo v kratkem vrnil v državo. Njegovi podporniki medtem protestirajo, policija pa obračunava z njimi s solzivcem.

Veliko latinskoameriških političnih voditeljev je v luči zadnjih dogodkov v Hondurasu dejalo, da bodo od tam umaknili svoje odposlance, če predsednik Manuel Zelaya ne bo smel nadaljevati svojega dela na položaju, na katerega je bil izvoljen.

Priprave na protest
Priprave na protest FOTO: Reuters
Zelaya bo danes spregovoril pred Generalno skupščino Združenih narodov.

Včeraj so se v tej državi sicer nadaljevali protesti Zelayevih podpornikov. Na ulicah se je zbralo okrog 1500 demonstrantov, nekateri med njimi so bili zamaskirani in oboroženi z gorjačami in kamenjem. Policija jih je skušala razgnati s solzivcem. Tega naj bi metali celo iz helikopterjev. Okrog 20 protestnikov je bilo aretiranih, okrog 30 pa ranjenih.

Vrnil se bo domov

Zelaya se je včeraj udeležil sestanka v Nikaragvi, kjer so se zbrali voditelji iz regije. Predsednik, ki so ga vojaške sile, domnevno po naročilu vrhovnega sodišča, pregnale v Kostariko, se je tam odločil, da se bo vrnil v svojo domovino. Spremljal ga bo vodja Organizacije ameriških držav (OAS) Jose Miguel Insulza, ki je to tudi predlagal.

Novi predsednik oziroma njegov namestnik Roberto Micheletti je ob tem dejal, da večina prebivalcev Hondurasa podpira državni udar, saj je ta državo rešil pred radikalnih socializmom v slogu venezuelskega predsenika Huga Chaveza. "Honduras je danes bolj demokratičen kot pred tremi dnevi,“ je dodal.

Politična kriza

Politična kriza v tej državi se je začela v nedeljo, ko je vojska prišla v predsednikovo rezidenco in ga odpeljala s sabo. Izgnali so ga v Kostariko, kjer je tudi zaprosil za azil. Razlog naj bi bil sporen referendum, ki ga je razpisal, da bi dosegel spremembo ustave, med drugim možnost ponovne kandidature. Vrhovno sodišče ga je razglasilo za protiustavnega in vojski naročilo, naj posreduje, zato je do izgona prišlo samo uro pred odprtjem volišč. Mednarodna skupnost je potezo ostro obsodila.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User443137
30. 06. 2009 17.40
Danes bolj demokratični kot pred tremi dnevi Seveda (beda) V treh dneh je demokracija na višku sodeč po sliki buldohov v maskah Mercator je že postavljen, Tuš na obronku, lidl, Hofer, Eurospin in Hardi ob boku. Mačke hodijo v Mullerja. Smrdi po demokraciji. Kjer je ogenj tam ni dim. Zakaj? Slaba eksplozivna masa !
User266780
30. 06. 2009 16.59
NoriKonj kje si zdaj, rit zajedljiva? tvoje " velike " besede, kup smeti so postale vse o provokacijah, o uvozenih protestnikih, laznem drzavnem udaru - ocitno si na strani elite TI - saj tukaj trosis same LAŽI !
User205814
30. 06. 2009 13.24
Ni nameraval obiti ustavo, ampak jo modificirati s privolitvijo na referendumu. To je pa dragi desničarji VELIKA razlika.
User33873
30. 06. 2009 10.32
Za levičarje je demokracija samo takrat ko so levičarji na oblasti Če ni tako pa hitro najdejo vanjskega in unutrašnjega neprijatelja
User225425
30. 06. 2009 10.18
To ni bil državni udar. V ustavi Hondurasa jasno piše, da predsednik ne more spreminjat ustavo. Ustavno sodišče je izdalo ukaz vojski, da odstrani predsednika, ker je hotel nezakonito spremenit ustavo in si podaljšat svoj mandat kot njegov vzornik Hugo Chavez. Ta predsednik ni upošteval navodil ustavnega sodišča, da se referenduma ne sme izvesti, a je on hotel nasprotovati zakonu in ustavnemu sodišču a se le to ni dalo. Ne vidim problema v tem. Če nasprotuješ zakonom države, ki jo vodiš in ustavnega sodišča, te ima to pravico odstraniti. V Hondurasu so samo upoštevali zakone.
Ranunculus
30. 06. 2009 09.41
Na dvorišču ZDA (Monroe) so imeli levičarski politiki, ki so ogrožali interese kapitala vedno težave. Če so bili na vladi, so bili okarakterizirani za diktatorje in mučitelje, če so bili v ilegali so bili okarakterizirani za umazane gverilce. Se kdo spomni Allendeja? Hotel je nacionalizirati rudnike v Čilu. In glej, še preden je to naredil, se je zgodil državni udar in zavlada Pinocet, ki mu pred smrtjo še želijo soditi za zločuine proti človeštvu. Ja, njegov najljubši način mučenja je bil, da so psi posiljevali mučeno žensko... In v Hondurasu ni nič novega.